Na výstavě je k vidění například biodegradabilní obuv, 3D pletené svršky nebo zonální personalizovaná obuv. Uplatňuje se zde rovněž moderní bezodpadová technologie při zpracování a výrobě svrškové části obuvi nebo specifický systém, který umožňuje okamžitou personalizaci a výrobu obuvi jakéhokoliv typu se specifickými funkčními požadavky.
„Spojení nejnovějších designových trendů a nejmodernějších materiálů dnes přináší nový styl obouvání. Snažíme se proto propojit talentované designéry společně s obuvnickými firmami tak, aby vznikla unikátní designová obuv, která klade důraz na komfort, zdraví a customizovanou výrobu, tedy zákazníkovi na míru,“ uvádí ředitel Centra výzkumu obouvání Tomáš Sáha.
Centrum spolupracuje například s designérem Oldrichem Voytou, který mimo jiné navrhuje obuv pro první dámu či designérkou Zuzanou Bahulovou. Také jejich výtvory jsou na výstavě k vidění. Mimo jiné například volejbalový míč Handshake, jehož návrh vznikl právě na půdě Centra výzkumu obouvání a nedávno získal cenu Inovace roku 2023.
„Centrum výzkumu obouvání vzniklo na Univerzitě Tomáše Bati v roce 2019. Hlavní myšlenkou je vrátit město Zlín zpět na mapu jako město obuvi a zasadit se o popularizaci tohoto oboru, rovněž propojuje nové a nadějné studenty s obuvnickými firmami z regionu,“ informuje UTB na svém webu.
V oblasti technologické se centrum zaměřuje na vývoj a výzkum nových materiálů pro obuvnický průmysl především v oblasti 3D a 4D technologií, hi-tech materiálů a smart inovací. „Všechny inovace korespondují s nejnovějšími trendy v oblasti obuvnictví a eco-friendly důrazem na produkt i samotný výrobní proces,“ pokračuje UTB.
Výstava potrvá ve zlínském Muzeu obuvi ve 14. budově bývalého areálu Svit do 24. května.