Na Baťově univerzitě studuje pětice ukrajinských dívek ze Lvova

Foto: UTB
ZLÍN – Cílovou stanicí některých studentů, kteří prchají z Ukrajiny před válkou, se stal také Zlín, konkrétně zdejší Baťova univerzita. Do výuky se již zapojila také pětice ukrajinských dívek ze Lvova, kde studovaly na umělecké akademii. Teď pokračují ve studiu na Fakultě multimediálních komunikací.

Ještě donedávna žily bezstarostný studentský život. Válka jim ale všechno změnila. Vedení akademie jim nabídlo dokončit semestr na některé z evropských univerzit. Po chvilce váhání a obav nabídku nakonec přijaly. Nebylo na co čekat. Bomby začaly dopadat kousek od polských hranic.

Jely jsme nejprve autobusem na hranice s Polskem, potom jsme musely pěšky přes hraniční přechod a dva dny jsme pak strávily v Katovicích,“ popisuje Anastasiia, která se zabývá reklamní fotografií. „Nejdříve jsem vůbec nechtěla odjet, ale rodiče na tom trvali. Bydlí daleko od Lvova, až u Oděsy, dlouho jsem je neviděla. A teď vůbec nevím, co bude. Ale ve Zlíně se nám líbí, lidé se o nás starají, jsme za to velmi vděčné,“ dodává Anastasiia.

Tady se o nás všichni starají, jsme v bezpečí. Zároveň si ale uvědomujeme, že takové štěstí nemá každý, o to je těžší pomoc přijmout, jsme za to ale velmi rády,“ uvádí studentka grafického designu Mariia. „Rodina mé kamarádky je stále v Mariupolu. Jsou v krytu, nemohou vyjít na ulici, spojení je špatné. I když jsme tady, pořád myslíme na to, co se děje doma,“ popisuje se smutkem v očích.

Ve Zlíně se studentky již zapojily do výuky. S tlumočením, orientací ve městě a vyřizováním dokladů jim pomáhají dobrovolníci z řad ukrajinských nebo ruských studentů zdejší univerzity.

Pro studenty z Ukrajiny také připravujeme kurzy českého jazyka. Nabídli jsme jim rovněž ubytování a stravu na našich vysokoškolských kolejích. Již dlouhodobě spolupracujeme s několika univerzitami z Ukrajiny, nyní je spolupráce o to intenzivnější, jsme připraveni těmto studentům pomoci, jak jen to bude možné,“ uvádí rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík.

Studentky chtějí dokončit semestr ve Zlíně. Poté by se rády vrátily domů. „Nevíme ale, zda to bude možné. Čas běží a válka stále trvá, pevně věřím, že skončí co nejdřív,“ doufá studentka Alina, která přijela i s rodiči z Charkova.

--> --> --> --> -->