Na Hematologicko-transfuzním oddělení Baťovy nemocnice řádily čarodějnice. Během dvou dnů přilákaly 115 dárců krve

Čarodějnické darování krve do Krajské nemocnice T. Bati přilákalo 115 dárců, z toho 13 prvodárců. Foto: KNTB
ZLÍN – Poslední dubnové dny na Hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice Tomáše Bati oslavili ve velkém stylu. Hemžilo se to zde totiž čarodějnicemi. Ne, že by je snad někdo chtěl upálit, právě naopak. Strážkyně lektvarů a lovkyně žil se staraly o příchozí, kteří se rozhodli zapojit do čarodějnického darování krve.

Nejdřív Drákula, teď dámy na košťatech

O nadpřirozené bytosti na Hematologicko-transfuzním oddělení Baťovy nemocnice rozhodně nemají nouzi. Ještě nedávno zde řádil hrabě Drákula v podání herce Marka Příkazkého a teď se mezi dárce krve vydaly také čarodějnice.

Ono se přece jen není čemu divit. Ve středu 29. a ve čtvrtek 30. dubna zde totiž probíhala doslova kouzelná akce – čarodějnické darování krve. A podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské se nosaté dámy na košťatech rozhodně nemusely bát, že by se jim snad ve spojení s posledním dubnovým dnem doslova zapalovaly lýtka.

„Pálení čarodějnic u nás v nemocnici neprovozujeme,“ směje se Lipovská. „Dvoudenní čarodějnické darování krve na hematologicko-transfuzním oddělení ovšem přilákalo celkem 115 dárců, z toho 13 prvodárců,“ dodává.

Atmosféra? Doslova magická

A že by šlo jen o „nudné“ darování? To v žádném případě. Sestřičky, tedy spíše strážkyně lektvarů a lovkyně žil, pro dárce vykouzlily doslova magickou atmosféru. Nechyběly čarodějnické doplňky, výzdoba, kterou by mohl závidět i Harry Potter v Bradavicích, a tematický fotokoutek. Po darování navíc příchozí získali speciální certifikát – za kouzlo zachraňovat životy.

Dárců ubývá

Nemocnice ovšem apeluje na dárce, aby se na Hematologicko-transfuzním oddělení objevovali i mimo speciální akce. Darovaná krev totiž doslova zachraňuje životy. Bohužel, pravidelných dárců ubývá a stejná je situace také u prvodárců.

„Dárcovská populace stárne a prvodárců není tolik, aby zkušené dárce nahradili. Chceme apelovat na mladé lidi, potřebovali bychom, aby jich bylo více, a hlavně pak chodili krev darovat pravidelně,“ uvedla MUDr. Jana Pelkováprimářka Hematologicko-transfuzního oddělení KNTB.

Krev může darovat téměř každý zájemce

Darovat krev může většina zdravých lidí. Podmínkou je dobrý zdravotní stav, věk nad 18 let a odpovídající hmotnost. „Způsobilost vždy posuzuje lékař při vstupním vyšetření, aby byl odběr bezpečný pro dárce i příjemce,“ doplňuje Pelková s tím, že se dárci rozhodně nemají čeho bát.

Prvodárci do krajské nemocnice mohou přijít bez objednání, ostatní zájemci se pak mohou objednat online. Všechny podrobnosti zájemci najdou na webových stránkách nemocnice.

A pokud se chcete podívat, jak to na Hematologicko-transfuzním oddělení vypadalo, když mezi dárci řádil hrabě Drákula, stačí se mrknout na náš dřívější článek.

Zobrazit fotogalerii >>