Na Velehradě se včera vybralo téměř 1,8 milionu korun

Na Velehradě se v neděli vybralo 1,8 milionu korun. Foto: Dny lidí dobré vůle 2019
VELEHRAD – Včera v 19.30 začal na pódiu před bazilikou tradiční Večer lidí dobré vůle. Benefičním koncertem, kterým provedli moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek, vyvrcholil první den cyrilometodějských oslav. Na Velehrad v neděli dorazilo povolených pět tisíc návštěvníků a na charitativní projekty se vybrala částka 1 796 274 korun.

Hlavním tématem letošních Dnů lidí dobré vůle je poděkování všem nejen v první linii, kteří stále bojují proti covidové pandemii. Současně se na Velehradě připomíná Rok sv. Josefa, 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a 100. výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem. Součástí velehradských oslav je i příprava k 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice.

Koncert Večer lidí dobré vůle zahájil, jako ostatně každý rok, skladbou Velkomoravský chorál „domácí“ Jiří Pavlica s Hradišťanem, následovala společná skladba Hradišťanu, Alice Holubové, Jiřího Pospíchala a Slováckého komorního orchestru. Krásné a doslova rodinné vystoupení předvedli Petra a Rafael Álvarezovi se syny, které doprovodily děti z pěveckého sboru Střípky a jejich rodiče. Dále vystoupil Antikvartet Dušana Vančury, zpěvák David Deyl za doprovodu Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu, houslisté Václav Hudeček a Marek Pavlica. Nechyběla ani Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

Mezi pozvanými hosty letos byli zdravotníci, policisté, hasiči, vojáci, dobrovolníci a členové neziskových organizací, kteří za poslední rok nejvíc bojovali s pandemií, dále krojovaní zástupci všech 14 krajů a dorazili také nejvyšší ústavní činitelé – předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček a vicepremiérka Alena Schillerová,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Závěr večera byl nečekaným překvapením pro všechny zúčastněné. Moderátoři pozvali na pódium vzácného hosta – jednoho z posledních žijících veteránů 2. světové války, válečného hrdinu, armádního generála pana Emila Bočka. Poděkoval všem, kdo se podílel a podílí na likvidaci koronavirové pandemie, vyjádřil účast s lidmi na Břeclavsku a Hodonínsku, kterým do života těžce zasáhlo tornádo a nakonec předal ocenění olomouckému arcibiskupovi Mons. Janu Graubnerovi za dlouholetou podporu československým válečným veteránům.

Výtěžek z letošního koncertu si rozdělí NF ADIUVARE, pacienti s postcovidovými dýchacími potížemi v péči Charity a lidé z tornádem zasaženého Břeclavska a Hodonínska.

22. Dny lidí dobré vůle vyvrcholí dnes 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou. Hlavním celebrantem bude Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský, kazatelem Mons. Thlic. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x