Nezapomeň na nohy. Na půdě Baťovy univerzity vznikla originální edukační kniha pro děti

Foto: UTB
ZLÍN - Jak nohy ovlivňují chování celého těla, jak fungují, proč někdy bolí, jak se správně obout a proč někdy chodit naboso. Na tyto a další otázky odpovídá obrázková publikace pro děti s názvem Nezapomeň na nohy, která vznikla ve spolupráci Ústavu marketingových komunikací a ateliéru Animované tvorby Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, Centra transferu technologií a Centra výzkumu obouvání.

Kniha je rozdělena do devíti kapitol, které se podrobně zabývají problematikou dětské nohy. „Tato knížka je edukační, předpokládá se tedy, že s dítětem bude u ní pracovat dospělý. Buď tedy rodič, nebo třeba paní učitelka v mateřské škole, případně se s ní děti seznámí ve družinách či ve výuce prvních a druhých tříd,“ říká jedna z autorek knihy Radomila Soukalová.

Ke každé kapitole je navíc připravený podrobný manuál pro dospělé, kteří si dopředu mohou danou problematiku a teorii nastudovat, než začnou se samotnou knihou a dětmi pracovat. „Postavení nohou a jejich správné fungování je nesmírně důležité, protože jak stojíme a chodíme, to následně ovlivňuje postavení i fungování celého těla. Nesprávné používání nohou již v dětství, jednostranné zatížení i nevhodná obuv mohou být příčinou celé řady zdravotních problémů v pozdějších letech,“ popisuje spoluautorka knihy Jana Vašková. 

Děti se díky knize hravou formou dozví, jak správně stát, jak se správně hýbat i například jak správně udělat tak zdánlivě jednoduchý pohyb, jako je dřep. „Protože ani mnoho dospělých techniku provedení dřepu neovládá, jeho nesprávným prováděním pak přetěžují kolena a záda, což bývá častou příčinou bolestivosti, rozvoje artrózy a různých pohybových obtíží,“ dodává.

Na každé dvoustraně je umístěn QR kód, pod kterým děti společně s rodiči nebo pedagogy najdou animace a praktická videa s cvičením. Podle nich pak mohou společně cvičit. Obuvi je věnována samostatná kapitola, která popisuje, jak má správná bota vypadat a naopak jaká obuv pro nohy vhodná není. 

„To vše je vyobrazeno na krásných obrázcích. Čtenáře seznamujeme i s riziky nemocí, které mohou nohy postihnout, když je nesprávně používáme, nebo nevhodně obouváme. Důležité je si uvědomit, že každá noha je individuální a nehodí se pro ni každá obuv. Totiž i ta nejlepší bota na nesprávné noze je špatná bota. Abychom si udrželi nohy zdravé, nesmíme zapomínat ani na pravidelný pohyb a cvičení,“ říká Jana Vašková.

Ilustrátorka knihy Eliška Chytková z ateliéru Animované tvorby během vlastního kreativního zpracování měla poměrně volnou ruku, ovšem za přísného dohledu odborníků z oblasti podiatrie. „Po tolika konzultacích jsem si jistá, že nakreslené pozice dětí a přesnost jejich pohybů jsou správné. V rámci testování knihy na dětech v rodině bylo potěšující sledovat jejich zájem rozhýbat se a zkoumat, jak jejich nožky ovlivňují fungování celého těla,“ říká Eliška Chytková.

Díky Centru transferu technologií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se podařilo najít vydavatelství, se kterým byla následně podepsána licenční smlouva. Ve vydavatelství Host vyjde kniha 18. května 2023. „Je to přesně ten dobrý příklad, kdy se podaří přenést poznatky do praxe. A to, že se finálně podařilo podepsat licenční smlouvu a knihu vydat, nás velmi těší,“ sdělila ředitelka Centra transferu technologií UTB ve Zlíně Ivana Bartoníková.

Touto knihou ale zaměření na dětskou nohu nekončí. Následuje desková hra se stejným názvem, která tematicky na knihu navazuje. Jedná se o deskovou hru s kartičkami, kde jsou znázorněny cviky stejně jako v knize. „Některé stejné, některé nové, ta desková hra je opět pro děti předškolního a školního věku. Děti využijí znalosti z knihy, součástí jsou figurky, postavičky, které znají právě z knihy. Hra je doplněná mobilní hrou, kde se opět objeví všechny postavičky z knížky,“ uzavírá Radomila Soukalová.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x