Noc vědců ve Zlíně nabídne únikovky, obrazy vytvořené umělou inteligencí i koncerty

Foto: Noc vědců
ZLÍN - Co je to sloní zubní pasta? Jaký mikrosvět skrývá lidské tělo? Jaké jsou taje virtuální reality? To vše a ještě mnohem více se dozví návštěvníci už tento pátek 6. října na Noci vědců, kterou pořádá Univerzita Tomáše Bati na půdě Fakulty technologické a v rektorátu UTB.

Noc vědců se v tomto termínu koná v celé České republice. Vědecký program si připravilo téměř osmdesát organizátorů z řad univerzit, hvězdáren, science center a dalších vědeckých pracovišť. Ústředním motivem letošní Noci vědců je TAJEMSTVÍ.

Návštěvníci se mohou těšit na ukázky a experimenty ze všech zákoutí vědy, kterým se UTB věnuje – od polymerů, životního prostředí, robotů a virtuální reality až k uměleckým, ekonomickým a humanitním disciplínám. Kromě toho mohou zažít přednáškový Science Café maraton, sekci krátkých tzv. Pecha Kucha prezentací, projekci filmů z aktuálního ročníku festivalu Academia Film Olomouc, workshopy v laboratořích, výstavu uměleckých děl vytvořených umělou inteligencí či možnost malovat nebo psát pohádky za asistence AI.

„Ve Zlíně pořádáme Noc vědců už po šestnácté a její program byl vždycky směřován zejména k dětem. My se ale už několik let snažíme program obohatit o věci, které budou bavit publikum 15+, takže studenty středních nebo vysokých škol, jejich rodiče, prarodiče, zkrátka širokou veřejnost. Chtěli bychom, aby rodič nebyl pouhým doprovodem dítěte, ale aby si sám akci užil. Proto v programu najdete workshopy přímo v laboratořích, přednášky a diskuse s vědci nebo projekci filmů z aktuálního ročníku festivalu Academia Film Olomouc,“ říká koordinátorka akce Iva Čermáková.

Zkrátka nepřijdou ani mladší účastníci, pro které si Gymnázium TGM, otrokovické Experimentarium a kreativní dílna ROBOTA připravily bohatý program. Malí kutilové si vyzkouší např. laserovou řezačku, speciální „opilecké“ brýle, budou si moct vyrobit sloní zubní pastu nebo dokonce usednou do fakírského křesla.

Úplnou novinkou v programu jsou pak dvě únikové hry, v jedné návštěvníci poodhalí tajemství univerzitní knihovny, druhá bude pro jazykové nadšence, kteří si chtějí otestovat své znalosti angličtiny. A večer završí v atriu rektorátu UTB koncert česko-slovenské jazzové a bluesové legendy Petera Lipy s kapelou.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x