Novorozenecké oddělení zlínské nemocnice dostalo nové monitory dechu

Novorozenecké oddělení zlínské nemocnice dostalo nové monitory dechu. Foto: Nadace Křižovatka
ZLÍN - Celkem 27 nových monitorů dechu dostalo Novorozenecké oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně darem od Nadace Křižovatka. Nové přístroje postupně nahradí starší, které jsou na konci své životnosti.

„Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme organizace a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh, třeba z jejich vlastního rodičovství či setkání se Syndromem náhlého úmrtí kojenců. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v 70 nemocnicích v celé České republice“, vysvětlila Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace Křižovatka. „Dlouholeté spolupráce s Nadací Křižovatka si velmi vážíme. Monitory dechu jsou důležité přístroje a je jen dobře, že jich máme stále k dispozici dostatek,“ prohlásila Simona Vyoralová, vrchní sestra Novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice.

Nové monitory dechu představují dar v hodnotě 54 000 korun. Nadaci Křižovatka se je podařilo pořídit díky vstřícnosti společností E2E Partner, Continental Barum, Trelleborg Wheel Systems Czech Republic, Teplárna Otrokovice a Local Energies, které zakoupení přístrojů sponzorovaly.

Monitory dechu se vkládají do postýlek pro miminka. Pokud u nich dojde k zástavě dechu, přístroj okamžitě zvukovým znamením na tuto skutečnost upozorní, takže dítěti může být včas poskytnuta první pomoc. Kromě zástavy dechu hlídá také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu. „Monitory dechu používáme především na našem oddělení, v případě zájmu je ale také půjčujeme rodičům, když odchází z porodnice se svým dítětem domů,“ sdělila Simona Vyoralová.

Nadace Křižovatka se jako jediná organizace tohoto druhu v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o Syndromu náhlého úmrtí kojenců a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Za 25 let své existence se jí podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení tuzemských nemocnic více než 9 500 monitory dechu v celkové hodnotě cca 36 milionů korun. Činnost Nadace Křižovatka může kdokoliv podpořit libovolnou částkou, kterou zašle na číslo jejího účtu nebo přímo na účet projektu zaměřeného na nákup monitorů dechu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x