Obrovská radost ve zlínské zoo! Slonici Kali se narodilo zdravé slůně

První fotografie malé sloní hvězdy. Foto: Zoo Zlín
ZLÍN – Jeden úspěch za druhým sklízí v posledních dnech a týdnech zlínská zoologická zahrada. Ten největší se zde ale zcela jistě udál včera ráno, kdy na svět přišlo mládě slona afrického. Jedná se totiž o vůbec první africké slůně odchované v České republice.

AKTUALIZOVÁNO. V neděli 6. června o půl osmé ráno slonice Kali porodila zdravé slůně. Je to první mládě slona afrického ve zlínské zoo a také vůbec první africké slůně v České republice. Porod proběhl velmi rychle a bez problémů. Oba dva, slůně i jeho matka, jsou v pořádku. Podle pozorování chovatelů je slůně vitální, samice Kali o něj starostlivě pečuje.

„Je to sameček, je zdravý a aktivní. Samice Kali se od prvních okamžiků projevuje jako starostlivá matka, do péče o mládě se skvěle zapojila také slonice Zola. Vše se prozatím jeví v naprostém pořádku,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Porod slůněte proběhl v termínu, posledních 14 dnů byla slonice Kali pod pečlivým dohledem chovatelů, a to i v nočních hodinách. „Díky instalovanému kamerovému systému mohli chovatelé a zoologové nepřetržitě sledovat dění v pavilonu slonů i ve venkovním výběhu. V noci měli rozepsané služby, nechtěli jsme nic podcenit. Celému týmu na sloninci děkuji za to nezměrné nasazení a úsilí, které v posledních týdnech vynaložili,“ vyzdvihl práci chovatelů ředitel Horský.

Samotný porod sedmadvacetileté slonice Kali proběhl doslova během pár minut. Chovatelé ráno po příchodu do pavilonu nezaznamenali žádné odlišné chování stáda, nic nenasvědčovalo tomu, že se Kali chystá porodit. „Všechny slonice byly pospolu do poslední chvíle před porodem, vše probíhalo tak, jak je to obvyklé i v přírodě. Kali instinktivně nutila mládě vstávat, čistila je, pomáhala jí i Zola. Slůně se poprvé postavilo asi 20 minut po porodu. Vše jsme měli možnost znovu sledovat díky kamerovému záznamu. Je to skutečně mimořádný zážitek, plánujeme jej v blízké budoucnosti zprostředkovat i našim návštěvníkům,“ přiblížil průběh narození slůněte ředitel Roman Horský.

Chovatelé od prvních okamžiků intenzivně sledují především chování slůněte. „První dobrá zpráva je, že slůně pije, že se o krmení zajímá. Teď sledujeme četnost a délku pití, budeme také zjišťovat, jak se váže na matku. Mládě se narodí do stáda, musí se naučit, že se napije jen u vlastní mámy,“ zdůraznil Roman Horský.

Podle všech pozorování chovatelů přijaly nového člena i zbývající dvě slonice bez problémů. Celé stádo tak funguje jako sehraná rodina. Do péče o mládě se skvěle zapojila především samice Zola, které se před třemi lety narodilo mládě mrtvé, což však není u prvorodiček neobvyklé.

Na to, než budou moci návštěvníci zoo malou sloní hvězdu spatřit na vlastní oči, si ještě budeme muset počkat. „První hodiny malého slůněte patří k těm nejdůležitějším, Chceme proto celé skupině dopřát maximální klid, z tohoto důvodu jsme uzavřeli pavilon a také okolí venkovního výběhu. Věříme, že toto opatření pochopíte,“ uvedla na webu zoologické zahrady vedoucí oddělení marketingu Romana Bujáčková.

Podle prvních odhadů by se slůně mohlo návštěvníkům zoo představit o nadcházejícím víkendu. „U pavilonu slonů brzy zprovozníme velkoplošnou obrazovku a nabídneme nejen záznam porodu slonice Kali, ale také dokumenty o chovu slonů ve zlínské zoo. Prosíme jen návštěvníky o respektování uzavřeného okolí pavilonu a výběhu,“ dodala Bujáčková.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->