Oprava Baťova mrakodrapu je hotová, zbývá sundat lešení. Terasa v 16. etáži se otevře v únoru

Foto: Zlínský kraj
ZLÍN – Kvůli rekonstrukci byl Baťův mrakodrap posledního půl roku vůbec poprvé v historii obehnán lešením. Oprava fasády skončila už v prosinci, teď je na řadě postupná demontáž lešení, která by měla v závislosti na počasí trvat nejdéle do konce března. Terasa v 16. etáži se však pro návštěvníky částečně otevře už 1. února.

Práce na opravě Baťova mrakodrapu začaly 29. května loňského roku a skončily 15. prosince. Dělníci na budově postupně obnovili břízolitové omítky a poškozené cihelné pásky nahradili novými. Pracovali také na opravě hydroizolační vrstvy a výměně oplechování střešních konstrukcí. Došlo rovněž k revizi, revitalizaci a statickému zajištění konstrukce pojízdné lávky a opravě vlajkových stožárů na střeše, stejně jako nezbytné opravě vnějších částí oken a výměně parapetů.

Poškození budovy sice nebylo na první pohled vidět, ale za uplynulé roky bylo značné. Místy byla fasáda ve velmi špatném stavu a hrozilo její uvolnění. Opravu nebylo možné odkládat. Budova úřadu musí být bezpečná jak pro zaměstnance, tak pro návštěvníky a turisty, kteří sem přicházejí,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Na základě podrobného průzkumu stavební firma zjistila oproti původnímu předpokladu horší stav cihelného obkladu z pásků. Proto musela přistoupit ke změně technologie opravy a provést takzvané dokotvení nesoudržných polí z cihelných pásků pomocí ocelových trnů – kotev, kterých bylo na celé budově nakonec použito více než 22 tisíc.

Během stavby zjistili dělníci horší stav také u venkovních částí oken a parapetů. V obou případech nebylo možné závadu odhalit dříve, bez postaveného lešení, mimo jiné proto, že okna v budově nelze otevírat zevnitř,“ upřesnila mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.

V průběhu rekonstrukce vyrostlo vůbec poprvé v historii lešení kolem celé budovy 21. Vzhledem k jejím úctyhodným parametrům se lešení stavělo celkem tři měsíce. Jeho výměra dosáhla téměř 20 tisíc metrů čtverečních a vážilo 250 tun.

Oprava byla rovněž specifická v tom, že všechny postupy musely být konzultovány a odsouhlaseny Národním památkovým ústavem v Kroměříži,“ pokračovala Ličková.

To mělo významný vliv nejen na druh použitých materiálů, ale také například na to, že na fasádě bylo nutné vytvořit patinu, aby odpovídala době vzniku budovy, byla zachována její autenticita a současně nebyla dotčena její historická hodnota.

Demontáž lešení potrvá nejpozději do konce března, v závislosti na počasí. „Po tuto dobu ještě zůstane uzavřen vchod do budovy ze třídy Tomáše Bati, příchozí mohou využívat druhý vstup z ulice J. A. Bati, tedy ze svitovského areálu,“ informovala Ličková.

Terasu budovy v 16. etáži částečně otevřeme od 1. února s tím, že ještě před zahájením hlavní turistické sezony provedeme doplňující práce, například nátěry zábradlí nebo čištění dlažby,“ informovala ředitelka Krajského úřadu Zlínského kraje Jitka Hlavačková.

V lednu ještě zůstává omezena také provozní doba kavárny v 16. etáži, otevřena je pouze ve všední dny od 8 do 16 hodin. Od 1. února bude kavárna otevřena už v běžném režimu, tedy denně od 8 do 18 hodin.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x