Originální filmové klapky dorazily do Zlína

Foto: ZFF
ZLÍN – Letošní kolekce Salonu filmových klapek už je ve Zlíně! Celkem 125 umělecky ztvárněných děl od předních českých výtvarníků najdete ode dneška v hlavní pasáži Zlatého jablka. Na začátku června se pak klapky přesunou do Kongresového centra, kde v rámci Zlín Film Festivalu proběhne jejich aukce.

Mezi známými jmény autorů těchto netradičních děl nechybí ani letos Kateřina Miler, Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Boris Jirků, ale také trojice umělců, kteří se do projektu zapojují každoročně – Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák.

Poprvé svou klapkou přispěla i autorka loutek, Xenie Axamitová, a po roční pauze se opět zapojili i Jiří Slíva nebo Ticho 762,“ zmínil předseda Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura.

Výtvarníci nejsou ve své tvorbě limitování žádným tématem, přesto hned několik z nich zcela náhodně zachytilo na klapkách kočky. Již tradičně se objevují filmové motivy i další známé osobnosti, jako je Tomáš Holý nebo třeba Bedřich Smetana, od jehož narození uplyne letos 200 let.

Zlínská sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková zase reflektuje 105. nedožité narozeniny Miroslava Zikmunda a pokračuje v řadě významných zlínských staveb, tentokrát ztvárněním vily slavného cestovatele,“ doplnil Čestmír Vančura.

Výstava filmových klapek bude ve Zlatém jablku k vidění do 27. května, odkud se klapky přesunou do Kongresového centra Zlín, kde se 2. června od 13 hodin uskuteční jejich aukce. Z výtěžku dražby klapek jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 998 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 48 332 000 korun. Stále nepřekonaný je úspěch klapky Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“ z roku 2008, kterou zájemce zakoupil za 199 tisíc korun.

--> --> --> --> -->