Ve Zlínském kraji je nejvyšší záchyt rakoviny prostaty v České republice. Zatím poslední data ÚZIS z roku 2018 říkají, že tzv. incidence, tedy poměr nově vzniklých onemocnění v daném časovém období k celkovému počtu osob ve sledované populaci, dosáhla 172,6 pacientů na 100 tisíc obyvatel. Obecně se jedná o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů.
„Zobrazení rakovinného bujení v prostatě je velmi složité. O diagnóze karcinomu prostaty rozhodne vždy až histologické vyšetření. Fúzní biopsie umožňuje propojení obrazů ze dvou různých zdrojů, magnetické rezonance a ultrazvuku, a je tak přesnější pro zacílení biopsie. Nyní můžeme u indikovaných pacientů odebírat méně vzorků s daleko vyšší přesností,“ uvedl primář Urologického oddělení Krajské nemocnice Martin Kučera s tím, že se vždy jedná o multioborovou odbornou spolupráci oddělení zobrazovacích metod, patologie a urologie.
V nedávné minulosti se tato vyšetření dělala pouze pod kontrolou hmatu a po příchodu ultrazvuku do praxe už i za pomocí tohoto zobrazení. I tak se však vzorky odebíraly necíleně, podle určitého schématu. V posledních letech se lékařská věda i zobrazovací metody posunuly značně dopředu, díky tomu mohou lékaři přijít včas s přesnější diagnózou a dříve zahájit léčbu.
„Už samotné podezření na rakovinu prostaty je velkou psychickou zátěží pacientů. Fúzní biopsie jim přinese – především těm, u kterých by hrozilo nepříjemné opakované vyšetření – daleko větší komfort. Na podzim navíc začneme jako první nemocnice ve Zlínském kraji díky novému robotickému operačnímu systému s roboticky asistovanou radikální prostatektomií, což je minimálně invazivní, spolehlivá a bezpečná metoda léčby pacientů s karcinomem prostaty,“ dodal primář Martin Kučera.