„Šance, že pár mladší 30 let otěhotní v době ženiných plodných dnů, je přibližně 20 %. Snaha o početí dítěte proto může trvat i rok s tím, že se partneři snaží každý měsíc. Jestliže jeden z nich kvůli práci odjíždí na několik týdnů mimo domov, šance na zplození potomka se mnohonásobně snižuje,“ říká MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z olomoucké reprodukční kliniky IVF Clinic.
Společenská neplodnost se nejčastěji týká právě řidičů kamionů nebo lidí, kteří pracují v gastronomickém průmyslu za hranicemi republiky. Páry se tak mohou o potomka snažit i několik let, i když ani jeden z nich nemá žádné zdravotní problémy.
„Přijdou k nám na vyšetření a my zjistíme, že je vše v naprostém pořádku, jediným problém je to, že se zkrátka doma nepotkávají ve vhodnou dobu. Plodné dny si totiž nikdo neposune podle toho, jak se mu to zrovna hodí,“ vysvětluje MUDr. Machač. Páry tak často stanou před volbou, zda se založením rodiny ještě nějaký čas počkají, nebo zvolí cestu umělého oplodnění. V druhém případě je potom šance na početí dítěte významně vyšší.
„Já všem samozřejmě doporučuji nejprve zkoušet počít dítě standartní cestou bez lékařského zásahu. Někdy už ale hraje velkou roli čas. Ženy do 30 i do 35 let si mohou dovolit těhotenství odložit o několik měsíců. U žen starších 35 let se ale s každým měsícem snižuje šance stát se matkou,“ popisuje MUDr. Machač a dodává: „Víme, že plodnost žen po 35. roce začíná rapidně klesat a v těchto případech odkládání rodičovství nedoporučuji. Mohlo by se totiž stát, že až přijde ten ‚správný čas‘, nebude už těhotenství možné vůbec.“
Problém společenské neplodnosti se ale netýká jen přeshraničních pracovníků. Život může ovlivňovat také hasičům nebo vojákům. Právě vojáci, kteří jezdí na mise do válečných oblastí, si často nechávají preventivně zmrazit své spermie. Obávají se totiž možného zranění ve válce, kvůli kterému by mohli přijít o možnost početí pokračovatele rodu.