Praha velikonoční: hlava na hlavě, noha na noze, pivo na pivu. Kouzlo památek ale nikdy nevymizí

Praha stojí za návštěvu i o Velikonocích. Foto: zlin.cz
PRAHA - Čtyřdenní velikonoční volno, pro školáky ještě o den více. Tohle přece láká k pořádnému výletu. Praha, což je bez nadsázky historický světový skvost, je teď doslova nabitá lidmi. Především centrum a stěžejní památná místa jsou cílem tisíců a tisíců turistů. Někdy byste ve změti jazyků češtinu hledali docela složitě. Platí třeba pro Pražský hrad, Karlův most i moře dalších destinací, kam je záhodno zajít.

Pivo na Václaváku za 145 korun

Začínáme na Václavském náměstí. Samozřejmě plné lidí, ale tady je na rozdíl od sousedního Staroměstského prostoru hodně. Tak zkusíme občerstvení, tedy hlavně na žízeň. Pan výčepní se zeptá, zda-li mluvíme česky a pak natočí dvě plzně. Dobré, což o to. Oči jdou z důlků až při placení: 145 korun za půllitr…

Směrem na Staroměstské náměstí

Na Staroměstském náměstí téměř není k hnutí, zrovna se chystají před třetí odpolední apoštolové na radnici, tady je cizinců opravdový ráj. Zní tu jazyky, o nichž se můžete jen domnívat, do které asijské země patří.

Cesta na Pražský hrad

Cesta na Hrad je samozřejmě také náročná. Davy lidí nezbytností, ovšem Královská cesta, Karlův most, Malá Strana – to je taková historická nádhera jako málokde na světě. A davy zážitků chtivých jsou jaksi pochopitelné, Praha zažívá na Velikonoce obrovský nápor.

Samotný Pražský hrad, především Chrám svatého Víta, pochopitelně rovněž v interesu natěšených obdivovatelů ze všech kontinentů. Výhled shora na město je nezapomenutelný, včetně Národního divadla, kapličky opravdu zlaté.

A pak na Malou Stranu

Zvolna Malou Stranou dolů a když už nohy maličko vypovídají poslušnost, posezení v podloubí. Zase tu dýchá historie. Ze současnosti pak konstatujme, že výborný plzeňský mok s pěnou tu mají za 49. Tedy o 96 korun levněji než na „Václaváku.“

Obecně na téma pivo v Praze platí, že na většině míst není rozhodně dražší než ve Zlíně.

Zobrazit fotogalerii >>