Na samém konci února minulého roku začaly kvést stromy. To se určitě vymykalo zavedeným pořádkům a pak stačilo krátké období mrazů během kalendářního jara a na řadě míst Slovácka bylo předčasně po ovocné úrodě.
„Já zatím průběh počasí vidím docela v normě. Je dobře, že k ránu ještě klesá teplota pod nulu. Stromy si více odpočinou, škůdci tohle nemají rádi, takže v pořádku. A to, že půjdou teploty nad patnáct stupňů je sice jasným signálem toho, že je jaro nablízku, ale na druhou stranu nejde o žádný překotný jev, tak jako loni,“ popisuje vývoj ve dnech příštích předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.
Na zahradách i v parcích už kvetou například čemeřice, brzy by se s rozvojem teplého počasí měl objevit další jasný posel jara, medvědí česnek, v Lačnově a několika dalších jihovalašských vesnicích se lidé těší na šafrán.
„Oteplení znamená, že stromy i keři už naplno začíná proudit míza, nemusí jít ještě ani o květy, všechno má svůj čas. Vždycky v předjarním období tenhle proces nastane, někdy dříve, někdy později. Kdyby mohlo počasí mluvit, řeklo by, že má v předjaří své výkyvy, ale v podstatě je normální. Jde jen o to, aby neuhodily déletrvající kruté mrazy, ale to už by se snad stát nemělo,“ dívá se dopředu předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík.
Jaro se blíží, o tom není pochyb. „Určitě ano, nepamatuji si, že by nepřišlo,“ usmívá se znalec lidských duší, psychiatr Josef Zvoníček.
„Každý projev jara je třeba brát pozitivně. A je to vlastně i možnost uvědomit si, že jde v životě někdy trochu více o komedii, jindy o věci smutnější, ale v každém případě k jaru i k jeho prvním projevům patří úsměvy a dobrá nálada. Sluníčko je lepší, než jakýkoliv lék,“ dodává odborník.