Pro zdravotníky Baťovy nemocnice byly vánoční svátky velmi náročné

ilustrační foto: KNTB
ZLÍN – Zdravotníci z Krajské nemocnice Tomáše Bati se o vánočních svátcích nezastavili ani na chvilku. Plné ruce práce měli hlavně na urgentním příjmu.

Za tři sváteční dny ošetřili zdravotníci v krajské nemocnici téměř 600 lidí. Z nich muselo být 118 hospitalizováno. Nejnáročnější službu měli zdravotníci především na urgentním příjmu.

Jak uvádí tisková mluvčí KNTB Dana Lipovská, převažovala respirační onemocnění a virové infekty, projevující se dýchacím problémy, rýmou a vysokou teplotou, která nereaguje na léky. V několika případech do nemocnice zavítali také pacienti se zápalem plic.

„Převažovali starší lidé, u nichž byl průběh onemocnění horší. Řadu z nich přivezla zdravotnická záchranná služba,“ říká Lipovská.

Přes svátky samozřejmě nechyběli ani pacienti, na které jsou už zdravotníci zvyklí každé vánoční svátky. Nejčastějším trojlístkem tak byla přemíra alkoholu, přejezení a bolesti břicha.

Jelikož má většina praktických lékařů dovolenou a neordinuje, čekárny pohotovostí se opět plní.

Pokud se jedná o děti, těch během svátečních dní na dětské pohotovosti ošetřili lékaři 250.

„Opět převažovala respirační onemocnění. V tuto chvíli máme na dětském oddělení hospitalizovaných celkem 14 dětí s chřipkou a RS viry, z toho 4 jsou na JIP. Nejčastěji se jedná o kojence a batolata,“ uvedla Lipovská.

Co se léků týče, ty pro děti jsou dostupné všechny. Chybí ale širokospektrální antibiotika pro dospělé. Přes svátky se v lékárně KNTB tvořily fronty.

„Jen pro představu, za běžný víkend v listopadu se návštěvnost lékárny ve zlínské krajské nemocnici pohybuje v číslech 150 až 200 lidí maximálně. Na Štěpána to bylo 500 lidí, na Boží hod 520,“ dodává Lipovská.

--> --> --> --> -->