Proměna okolí Baťovy nemocnice se odkládá. Kvůli jednomu odvolání nezačne stavba dřív než v roce 2027

Vizualizace části budoucí podoby Havlíčkova nábřeží. Foto: město Zlín
ZLÍN – V letošním roce měla začít dlouho plánovaná revitalizace okolí Krajské nemocnice Tomáše Bati. Všechny plány ale musí jít stranou. I když se město Zlín shodlo s vedením KNTB na podobě projektu, záboru pozemků nemocnice a financování, včetně vyřízení dotační podpory, všechno úsilí zmařilo odvolání proti stavebnímu povolení. Problémem jsou prý stromy, které by se při revitalizaci musely pokácet. Práce na proměně Havlíčkova a Peroutkova nábřeží tak začnou nejdřív v roce 2027.

„Město se snažilo s odvolatelkou vést dialog a hledat kompromis, který by vyhovoval oběma stranám. Bohužel jsme nebyli schopni splnit požadavky na zachování všech stromů v lokalitě, což by fakticky znemožnilo celou revitalizaci. Opakuje se tak scénář, kdy aktivisté či jednotlivci blokující důležité dopravní stavby v kraji, například i tolik potřebný obchvat Zálešné,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Michal Čížek.

Odvoláním se teď zabývá Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu ve Zlíně. Ten musí požádat o přezkoumání několik ministerstev a potom stavební povolení buď potvrdit, nebo vrátit k novému projednání. Ve hře přitom může být i soudní spor.

Nastalá situace je pro město Zlín velkou ránou. Dlouho chystaná revitalizace okolí Baťovy nemocnice totiž měla zlepšit podmínky pro všechny, kteří sem denně přijíždějí – pacienty, návštěvníky, personál nemocnice, a především vozidla záchranky. Není přitom tajemstvím, že projekt myslí na opravu komunikace, vznik smíšené cyklostezky podél řeky Dřevnice a vyrůst by měl i nový chodník směrem k nemocnici. Logicky si tak stavební práce vyžádají i částečný zásah do zeleně. A právě ten je kamenem úrazu.

Jedním z hlavních argumentů odvolání je údajně nedostatečné posouzení estetického a funkčního významu stromů. Jedná se přitom o lokalitu s vysokou dopravní zátěží včetně značného pohybu chodců a cyklistů. „Pokud ani bezpečnost silničního provozu kolem krajské nemocnice není považována za dostatečně závažný důvod pro kácení, pak je načase se konečně zamyslet nad nastavením legislativy, aby se takováto odvolání dala řešit například do nějaké časové lhůty a nešlo se proti tomu neustále odvolávat,“ upozornil Michal Čížek.

Město Zlín se společně s vedením KNTB a Zlínským krajem ovšem rozhodlo postupovat rozumně a začátek projektu odložilo až na rok 2027. Revitalizace tak neohrozí stavbu nového Pavilonu pro matku a dítě, který je jednou z klíčových investic do zdravotní péče v regionu.

Bohužel, složitost stavebního řízení v České republice připomíná podmínky rozvojových zemí a nový stavební zákon celou situaci spíše zkomplikoval, než zlepšil,“ poznamenal náměstek Čížek. Dodal, že město nadále pracuje na přípravách tak, aby mohl projekt začít, jakmile to legislativní procesy umožní.