Putovní pár bot se zabudovanou kamerou bude monitorovat Zlín 700 hodin v kuse

Foto: ic-zlin.cz
ZLÍN – Umělkyně Kateřina Šedá vytvořila u příležitosti 700. výročí města Zlína unikátní projekt Z nohy na nohu, v rámci něhož budou lidé monitorovat Zlín nepřetržitě 700 hodin. Umožní jim to speciální pár bot se zabudovanou kamerou.

Putovní pár bot si budou lidé v červnu předávat doslova „z nohy na nohu“,a to přesně 700 hodin v kuse. Účastníci projektu tak budou moci prostřednictvím bot například sdílet důležité chvíle ve svém životě, vyjádřit své názory k městu, požádat někoho o ruku nebo „jen“ ostatní provést zajímavými místy ve městě.

Boty pro mě představují princip cesty. Abych tu cestu zaznamenala, vytvořila jsem originální pár bot. Jeho vývoj trval půl roku a spolupracovala jsem na něm s technologickou fakultou a se soukromou firmou z Českých Budějovic, říká k nápadu autorka projektu Kateřina Šedá.

Boty nebudou mít lidé nasazené přímo na chodidlech, ale připevněné na holeni. Autoři projektu tak vyřešili problém, aby boty padly všem a splňovaly hygienické podmínky.

Vymýšleli jsme, že se budou dezinfikovat, ale nevěděli jsme si rady. Nakonec jsme se dostali k tématu, že by boty nemusely být na chodidle a dostali jsme se k lýtku,“ uvedla Kateřina Šedá.

Do projektu se podařilo zapojit partnery, kteří nabízejí různé bonusy, aby lidé nosící boty zažili něco zajímavého. V botách se tak dostanou třeba na nejvyšší budovu ve Zlíně, do psího útulku, svezou se popelářským autem, zajdou do rádia nebo posnídají s významnou osobností.


„Je to úžasný projekt už jenom díky tomu propojení z hlediska žánru uměleckého, designérského a technologického. Ten projekt spojuje několik sfér z moderního života a podává ruku běžnému občanovi, který si ho prožije po svém. V tom je ten projekt unikátní,“ myslí si designérka a spoluautorka projektu Jana Buch.

O boty už teď projevilo zájem několik desítek lidí. Minimální čas zapůjčení je hodina, maximální čas omezen není. Boty opatřené kamerou mají na den zarezervované například herci zlínského divadla nebo děti ze základní umělecké školy. Hlavní je, aby si lidé boty nonstop předávali, v noci je může mít například noční hlídač, policista nebo lékař.

Speciální pár bot si lidé mohou zarezervovat na stránkách projektu, nebo přímo v objektu na náměstí Míru.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->