Pane řediteli, jak to vypadá s letošní návštěvností? Tiskem již dříve proběhla zpráva, že letos doufáte v překonání hranice 800 000 návštěvníků.
K naší velké radosti je letos zájem návštěvníků opravdu mimořádný. Březen a duben přinesly rekordní návštěvnost, skvělé byly i letní prázdniny. Dle našich průzkumů vyplývá, že třetinu všech návštěvníků tvoří obyvatelé Zlínského kraje, to je opravdu silné zastoupení. Všem za neustálou přízeň děkujeme. Pokud nás lidé podpoří i na podzim a v období Vánoc, mohla by hranice 800 000 návštěvníků padnout. Lákadel máme hodně. Rozběhli jsme nový vstřícný projekt, kdy každý pátek v září a říjnu nabídneme návštěvu zoo za jednotné vstupné 100 korun. Víme, že současná doba není vůbec jednoduchá, proto chceme dopřát návštěvu zoo i těm, kteří by si ji třeba jinak nemohli z finančních důvodů dovolit.
Zoo Zlín je také známá tím, že každý rok nabídne nějakou novinku, ať už v podobě nové expozice, nových služeb nebo zážitků. Chystáte pro nás nějaké překvapení?
Spousta návštěvníků teprve v letošním roce poprvé zavítala do nejdelší voliéry pro supy pojmenované Gora Ark a do expozice Kerala s voliérou pro asijské ptáky a s brlohem pro medvědy, které jsme otevřeli vloni. Letošní novinkou byla terária v Zátoce rejnoků a v pavilonu žiraf a také nový společenský prostor U Supa. Ten vznikl poblíž zámku Lešná a nabízí opravdu krásný zastřešený prostor se sociálním zázemím a cateringem, ideální pro pořádání rodinných oslav, firemních školení a teambuildingů nebo třeba pro svatební hostinu. Na podzim dokončíme opravu ubikace gibonů stříbrných, na to se hodně těším. Lidé tyto vzácně chované primáty totiž poprvé uvidí i v zimě, to dřívější ubikace neumožňovala. V plném proudu je výstavba záchranného centra pro lvy, první stavby svého druhu v České republice.
Velkým tématem naší doby jsou energie. Provoz tak velkého areálu, jakým je zoologická zahrada, musí být nesmírně nákladný. Jak jste na tom v tomto ohledu?
Energii, stejně jako vodu, považujeme za zásadní téma, snažíme se o maximálně udržitelný provoz zahrady. Společně se statutárním městem Zlínem proto chystáme vybudovat fotovoltaickou elektrárnu. Půjde o největší projekt svého druhu ve Zlínském kraji. Pro vaši představu je to instalace jako pro 75 rodinných domů. Pro nás to znamená naprosto novou zkušenost a velkou výzvu, v příštím roce chceme mít hotovo. Rád bych touto cestou poděkoval zřizovateli zoo statutárnímu městu Zlín a také Zlínskému kraji za finanční podporu právě našich investičních projektů. Ohromně nám pomáhají, velmi si toho ceníme.
Vraťme se ještě ke zmiňovanému projektu záchranného centra pro lvy. Opravdu obdobné zařízení v České republice doposud neexistuje?
Skutečně budujeme první záchranné centrum pro lvy v České republice. Nový domov by zde mohla najít až desítka zabavených lvů, které stát odebere z důvodu nevhodných chovatelský podmínek nebo nelegálního chovu. U tohoto projektu nás podpořilo Ministerstvo životního prostředí, zřizovatel zoo město Zlín a také Zlínský kraj, kteří společně uhradí 75 % z celkových nákladů ve výši 90 milionů korun. O zbývající čtvrtinu se postaráme my. Navíc nám pomáhají i návštěvníci, a to díky zakoupení pamětních poukazů nebo cihliček na našem e-shopu. Všechny zakoupené cihličky necháme vyrobit a postavíme z nich takový děkovný chodník, který povede kolem záchranného centra. Je vidět, že lidé mají Zoo Zlín skutečně rádi, že nás umí podpořit i v rozvojových projektech. Formou sponzorského daru na stavbu záchranného centra věnovali již 1,5 milionu korun, to je naprosto fantastická částka, všem moc děkujeme. Věříme, že vše poběží podle plánu a my vás v červnu 2025 pozveme na slavnostní otevření prvního záchranného centra pro lvy v Karibuni.
Zdroj: Zlínský kraj