Hlava v konzoli, joysticky, 3D obraz, několikanásobně zvětšené „problémové“ místo v těle pacientky, které se hlavní operatér nijak nedotýká. A navíc čtyři ramena robota s operačními nástroji namísto dvou rukou lékaře. Takhle se dá stručně popsat robotická operace.
„Máme za sebou přes 50 robotických operací s nejnovějším evropským robotickým systémem. Na gynekologii nejčastěji operujeme ženy s nádorem děložní sliznice, někdy také s nádorem děložního čípku. Robot pomáhá i u operací obézních žen nebo žen s poruchou pánevního dna, které bojují s problémem poklesu až vypadávání dělohy,“ upřesnil hlavní operatér a primář Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Vladimír Kalist.
Lékaři si u robotických operací nejvíce pochvalují intuitivní systém robota, vysoký rozsah pohybu robotických nástrojů, které se oproti těm laparoskopickým dostanou i na jinak těžce přístupná místa. To vše ulehčuje práci operatérovi.
„Chirurg při ovládaní pohodlně sedí, na rozdíl od laparoskopických a otevřených operací, což ocení především u déletrvajících operací. Kameru a nástroje pevně drží ramena robota, a ne ruka operatéra a asistenta jako u laparoskopie,“ pokračoval Kalist s tím, že tak odpadává případné chvění rukou, a tím i nástrojů a kamery, což je časté u déletrvajících operací.
Operační pole lékař vidí několikanásobně zvětšené v 3D zobrazení. Může proto operovat cíleně, jemněji, více šetří okolní tkáně a také krevní ztráta pacienta je výrazně menší.
„Z toho následně pramení také výhody pro pacienta, například lepší hojení a kratší doba rekonvalescence,“ doplnil primář Vladimír Kalist s tím, že i po velkých operacích, jako je třeba odstranění dělohy, jsou ženy často propuštěné do 48 hodin od operace.