Šafrán najdeme i na jiných místech jihovýchodní Moravy
Zajímavé je a méně se to ví, že tento zaručený „otvírač“ jara neroste jenom v Lačnově, třebaže si to někdy návštěvníci myslí.
„My se šafránem můžeme pochlubit také, roste jen na jednom místě, v lokalitě Podskaličí, jsme na to náležitě hrdí,“ říká místostarosta Křekova František Vaculčík. A přidává i to, co že se traduje v okolí, jak se na místo vzácné květy dostaly.
„Podle generačních svědectví se sem semena šafránu dostala v seně na povozech tureckých nájezdníků, kteří sem společně s Tatary pronikli kolem roku 1663,“ nahlíží pan místostarosta do historie. Většinou ovšem panují domněnky, že se do našich končin dostal šafrán později, společně s povozy vojáků Napoleonovy armády.
Rozřešení nechejme na historiky a přidejme další zajímavost.
Není šafrán jako šafrán
Není totiž šafrán jako šafrán. Zatímco šafrán bělokvětý se vyskytuje kromě východní Moravy také v Novohradských horách a na Šumavě, méně se ví, že existuje i jiný druh. Šafrán karpatský.
Ten lze s určitostí najít na Slovensku a místy údajně i na našem území v Beskydech.
Vlastní šafrán setý, který se u nás s nevalnými úspěchy pěstoval jako zdroj koření, je dalším druhem. Známo je jich celkem osmdesát, mimo jiné šafrán žlutý, neapolský, anebo zlatý.
Pokud se vrátíme do jarní reality našeho kraje, pak se šafrán bělokvětý, který blaží ducha a inspiruje fotografy, vyskytuje rovněž nedaleko Horního Němčí a Pozděchova.