Zlín přišel o stovky milionů na rekonstrukci zimního stadionu. U soudu ale uspěl se žalobou

Foto: Město Zlín
ZLÍN – Když zlínská radnice podala v loňském roce žádost o finanční dotaci ve výši 300 milionů korun na rekonstrukci Zimního stadionu Luďka Čajky, přišla ze strany Národní sportovní agentury informace o zastavení řízení kvůli údajnému formálnímu pochybení v žádosti. Město s tímto rozhodnutím nesouhlasilo a obrátilo se proto na soud, který mu teď dal za pravdu. To ale neznamená, že Zlín požadovanou dotaci nakonec získá.

Rozhodnutí o zastavení řízení nás velmi nemile překvapilo. Obzvláště za situace, kdy nás celou dobu nikdo z NSA nekontaktoval, a žádný problém, který bychom měli odstranit, s námi nekonzultoval. Přitom u ostatních dotací je takový postup zcela běžný,“ uvedl primátor města Jiří Korec.

Podle primátora město v žádosti o finanční dotaci žádnou podmínku neporušilo. Na pozemky u sportovní haly, které jsou podle Národní sportovní agentury problematické, má stavební povolení a na jejich úpravu navíc ani žádné dotační finance nepožadovalo. Nesouhlasili jsme se stanoviskem NSA, proto jsme se rozhodli bránit soudní cestou,“ pokračoval Korec.

A v podané žalobě byla zlínská radnice úspěšná. Soud se ztotožnil s argumentací, že je třeba žádost o dotaci vykládat dle jejího obsahu a smyslu dotace.

Ze žádosti vyplývá, že na pozemky spolku se dotace nežádala a neměla na ně být ani použita, a že by tedy k užití dotace mimo rámec jejího účelu vůbec nedošlo,“ uvedl tiskový mluvčí města Zlín Tomáš Melzer.

Soud přiznal městu náhradu vynaložených nákladů soudního řízení a shledal žalobu důvodnou, proto napadené rozhodnutí zrušil a věc vrátil Národní sportovní agentuře k dalšímu řízení.

Nyní budeme čekat na další postup Národní sportovní agentury. Proti rozsudku je totiž možné podat kasační stížnost do dvou týdnů od doručení,“ sdělil tajemník Magistrátu města Zlína Tomáš Lang.

S dotací od Národní sportovní agentury se ale podle zlínské radnice počítat nedá, agentura totiž už dotační peníze přidělila jiným městům. Celková rekonstrukce zimního stadionu, který se měl proměnit na moderní víceúčelovou halu, je tak nejspíš v nedohlednu.

Chybným rozhodnutím NSA jsme se dostali do situace, kdy místo rekonstrukce zimního stadionu nás může hřát jen fakt, že chyba nebyla na naší straně. NSA aktuálně nemá alokaci na poskytnutí 300 milionů korun v tomto dotačním titulu a navíc se dá očekávat, že nová soutěž by přinesla cenu o zhruba 25 % vyšší, než byla původně vysoutěžena,“ dodal Jiří Korec.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x