Kolekce připravovalo pět studentek ateliéru, každá představí tři modely, které nyní dokončují v ateliéru zlínské univerzity.
„Studentky měly podmínku využít jakýkoliv potisk. Vznikly skutečně velmi zajímavé modely, kdy náměty pocházejí z osobních vzpomínek nebo například babiččiny skříně, ale také třeba dědičných nemocí,“ popisuje odborná asistentka a pedagožka ateliéru Adriana Šatková.
Například kolekce s názvem „Ivan, neblbni“ je osobní výpovědí studentky Doroty Kostelné. Její tatínek se aktivně zapojil do sametové revoluce v roce 1989, což jasně odráží i motiv potisku v podobě policejních štítů a karafiátů. „Když se tatínek pravidelně účastnil v té době stávek, vždy při odchodu mu můj dědeček varovně říkal: „Ivan, neblbni!,“ vzpomíná Dorota Kostelná. Tento slogan zakomponovala Dorota také do své tvorby. Je viditelný na podšívce jednoho z kabátů.
Potisk Anny Čerbačeské tvoří zdánlivě neuchopitelné modrofialové skvrny. Ve skutečnosti jde o obraz Ishihara testu – nejznámějšího testu na identifikaci oční poruchy barvocitu. „Každý barvy vidí jinak, to víme všichni. Ale někdo, na rozdíl od většiny, není schopen rozeznat dvě naprosto odlišné. Červená a zelená jsou nejčastějším příkladem. Vyskytuje se primárně u mužů, a to kvůli chromozomu X,“ vysvětluje Anna Čerbačeská. Tato dědičná choroba byla právě pro Annu velkou inspirací, svou kolekci nazvala „Do you see me?“
Studentka Rozálie Zervanová dnes v ateliéru chyběla. Je v Americe, kde pátrá po své rodině. Její kolekce s názvem Family Tree odráží autorčin rodinný rodokmen, který sahá až do 18. století. „Hlavní inspiraci však nacházela v předmětech o něco mladších, a to fotografiích z přelomu 19. a 20. století, které se dochovaly díky pečlivému uchovávání a předávání z generace na generaci. Autorský potisk byl vytvořen na základě secesních kreseb květin, které byly součástí rodinného dědictví,“ uvádí pedagožka Adriana Šatková.
Studentka Kateřina Šeichová se zase inspirovala rodinným dědictvím, a to životem svých prarodičů. Ti se totiž živili jako artisti ve varieté. „Potisk odráží svět show, velkoleposti a okázalosti. Už jako dítě mě učili, jak se předvést, a neustále se mnou vymýšleli nějaká vystoupení. Naučili mě milovat pozornost a vychutnávat si svou chvíli slávy,“ říká Kateřina s kolekcí Rodinný kýč.
Masovou migraci do Spojených států amerických v sobě nese kolekce „Ellis Island“ studentky Tary Gugové. Ostrov v New Yorku, Ellis Island, se stal tehdy vstupní branou pro milióny přistěhovalců. „Když se tito lidé ocitli v novém, neznámém prostředí, jejich identitou se staly věci, které měly s sebou včetně oblečení,“ popisuje Tara a dodává: „Snažila jsem se zobrazit kontrasty osobní identity jednotlivce a „nového světa“. Tyto kontrasty jsou přítomné i ve formách a střihu jednotlivých modelů, které vychází také z podoby lidových krojů.“
Studentky v těchto dnech všechny své kolekce dokončují a postupně přesunou do Prahy. Jarní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku FW23 se bude konat od 15. do 20. dubna v prostorách velké sázkové haly Chuchle Arena Praha a na dalších lokacích v Praze.