Světový úspěch: zlínský oční chirurg zachránil před slepotou dvacetiletou studentku

Lucie na kontrole u MUDr. Stodůlky. Foto: Gemini
ZLÍN – Výjimečného úspěchu dosáhl uznávaný oční chirurg zlínské kliniky Pavel Stodůlka, kterému se díky mimořádně složité operaci podařilo zachránit zrak dvacetileté studentce. Jednalo se o vůbec první operaci svého druhu na světě.

Dvacetiletou Lucii ze Znojemska trápily zrakové obtíže už od dětství. Několik let viděla pouze na jedno oko. V jejích 18 letech se ale problémy začaly rychle zhoršovat a letos kvůli infekci rohovky zcela oslepla. „Od narození mám zelený zákal, viděla jsem jen na pravé oko. Zhruba před dvěma lety se ale objevily komplikace, kvůli kterým se mi vidění rychle zhoršilo. Po čase už jsem viděla jen barvy, obrysy a rozlišovala mezi světlem a tmou. Letos jsem přestala vidět úplně. Jediným řešením byla operace. Protože se ale jedná o komplikovaný zákrok, mnoho lékařů se ji obávalo provést,“ popsala své problémy mladá pacientka Lucie.

Případu studentky Masarykovy univerzity v Brně se ujal oční chirurg se světovým renomé Pavel Stodůlka. Mladou pacientku čekal náročný zákrok, který podstoupila na zlínské oční klinice. „Jednalo se o složitý případ. Komplikovaná operace začínala odstraněním neprůhledné rohovky a transplantací dočasné silikonové umělé rohovky. Tím se podařilo zviditelnit nitro oka, ve kterém byla nalezena zcela bílá intumescentní katarakta, tedy pokročilé stádium šedého zákalu. Speciálním laserem se skrz umělou rohovku podařilo šedý zákal odstranit a poté implantovat umělou nitrooční čočku. Jednalo se o zcela první kapsulotomii laserem skrze umělou rohovku na světě. Po dokončení operace šedého zákalu byla dočasná silikonová rohovka odstraněna a pacientce transplantována rohovka z tkáňové banky. Celý zákrok proběhl pouze v lokálním znecitlivění oka kapkami,“ popsal zákrok Pavel Stodůlka.

Příznivý výsledek operace se dostavil brzy. „Ze zákroku jsem měla trochu strach. Transplantace rohovky je složitá operace, ale říkala jsem si, že vlastně horší už to být nemůže, takže jsem se spíš těšila. Po operaci jsem měla oko do druhého dne zalepené, když jsem si pomalu odstranila obvaz, byl to šok. Málem jsem údivem omdlela, protože jsem najednou zase viděla. Už týden po zákroku jsem mohla zase jezdit na kole. Z toho jsem měla velkou radost,“ popsala Lucie.

Výsledek zákroku si pochvaluje nejen pacientka, ale i operatér Pavel Stodůlka. „Vidění se u pacientky zlepšilo hned první den po operaci. Dokonce dokáže číst i zvětšená písmena v mobilním telefonu. Poslední kontrola, která proběhla v květnu, ukázala, že kvalita vidění se dva měsíce po operaci velmi dobře drží, a věříme, že jí zrak bude dobře sloužit,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x