Svoboda slova, veřejnoprávní média nebo závislosti. Rada mladších probere ve Zlíně palčivá společenská témata

Rada mladších ve Zlíně probere palčivá společenská témata. Foto: Dělej, co tě baví
ZLÍN - Ve Zlíně zasedne Rada mladších. Jedná se o projekt, který dává prostor mladým lidem vyjádřit se k aktuálním společenským tématům, jako jsou závislosti, svoboda slova, veřejnoprávní média nebo moderní vzdělávání. Vedle studentů středních a vyšších škol Zlínského a Jihomoravského kraje se akce zúčastní také zástupci kraje, řada odborníků, školní psychologové, preventisté, učitelé a další odborníci a pracovníci s mládeží.

Konferenci bude hostit UTB

Další z krajských kol letošní série meziškolních konferencí, která je otevřená studentům a týmům ze škol Zlínského a Jihomoravského kraje, se uskuteční v úterý 4. listopadu od 9 do 16:30 hodin v aule Fakulty humanitních studií UTB.

Konference přinese necenzurovaný pohled studentů na problémy současnosti, které přímo ovlivňují jejich budoucnost,“ upozornila Jiřina Faloutová, ředitelka organizace Dělej, co tě baví, která projekt organizuje.

Hlavní téma: svoboda slova

Dále dodala, že mladí lidé budou otevřeně diskutovat o dopadech závislostí – od spirály rizikového chování až po finanční a zdravotní krize, které s sebou nesou. Současně se zaměří na udržitelnost vzdělávání a revoluční roli umělé inteligence v moderní výuce pro 21. století.

Diskutovat se bude ale především soudě podle zájmu registrovaných skupin o svobodě slovaetické roli veřejnoprávních médií v demokracii.

Mladí nepotřebují poučovat

Těší nás obrovský zájem, kdy jsme letos museli ve většině krajů vybírat ze spousty přihlášek, a navíc sledujeme, že mnoho škol začalo realizovat i školní kola. Je vidět, že tento účinný model zapojování mladých rezonuje,“ uvedla Jiřina Faloutová.

Věříme, že mladí nepotřebují poučovat, ale především se zapojit. Dáváme jim možnost klást otázky a přemýšlet nahlas. Tato forma vzdělávání je zábavná, buduje kritické myšlení, sebevědomí a posunuje české vzdělávání zase někam dále,“ pokračovala Faloutová.

Vystoupení před plným sálem

Všichni přihlášení účastníci budou muset sebrat odvahu a vystoupit se svým příspěvkem před plným sálem a s mikrofonem čelit zvídavým dotazům z publika.

Každý tým o maximálně pěti členech si na vybrané téma připraví desetiminutovou prezentaci. Na ni naváže diskuse, kterou povede psycholog Aleš Kuda a do níž se zapojí vrstevníci, pedagogové i odborníci,“ popsala průběh konference Jiřina Faloutová.

Odměnou bude exkurze

Odměnou všem zapojeným studentům bude letos nově exkurze pro ně a celou jejich třídu do Evropského domu na speciální program „Zažít Evropu“, kde si studenti vyzkouší pozici europoslance a navštíví střechu paláce Dunaj. Pro finalisty je navíc připravena prohlídka Strakovy akademie, kterou zajišťuje úřad vlády.

Krajské konference jsou letos pořádány pro všech 14 krajů a po zastávce ve Zlíně se uskuteční také v Ostravě, Jihlavě, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Celý projekt potom vyvrcholí celostátním finále 3. prosince v Praze.

Co dalšího se děje ve Zlíně a okolí? Dozvíte se na našem webu.