Tenisté ožívají. Jejich příhody také

Karel Kumst (vlevo) na dvorci ve Zlíně. Foto: zlin.cz
ZLÍN - Jak tak dostává koronavirus za uši, ožívají v kraji tenisové areály, třebaže nadále platí respektovaná omezení. Ale mrtvo už tam není a vedle tréninku talentované mládeže si zahrají i rekreační hráči. A probírají se historky, které by mohly upadnout v zapomnění, což by byla velká škoda.

Nezapomínejme, že žijeme v kraji, kde začínali s raketou své později úžasné světové kariéry třeba Jiří Novák ze Zlína anebo Tomáš Berdych z Valašského Meziříčí. S oběma pracoval v jejich jinošských letech trenér Karel Kumst. I po osmdesátce pořád aktivní tenista a studnice tenisových historek a příběhů.

Koho si ze své bohaté trenérské kariéry vybavujete nejčastěji?

Ve Zlíně třeba Jirku Nováka, který to později dotáhl do světové špičky, ten si všechno musel opravdu vydřít. Trénoval jsem tu Pavla Gazdu, svého času nejlepšího mládežnického evropského tenistu, dalším velkým talentem byl Tomáš Klímek.

Talenty jste cizeloval na řadě míst. Baštami našeho tenistu byl třeba Přerov…

Tam byla výborná sestava, například Sláva Doseděl nebo mezi jinými Jana Pospíšilová, velmi šikovná hráčka, později manželka herce Petra Rychlého.

Co Prostějov, jaký je Váš tamní podpis na dvorcích?

Snad dostatečný, pobyl jsem tam osm let, byl jsem šéftrenérem mládežnické kategorie, tedy rašících talentů do čtrnácti let. Denně jsem měl na kurtu třeba Tomáše Berdycha, Lucii Šafářovou, Petru Cetkovskou a spoustu dalších.

A taky jste prý trénoval světovou jedničku Kim Clijstersovou z Belgie…

Jistě, třebaže je tahle historka stejně úsměvná jako kuriózní. Před pár lety jsem byl s jedním hráčem na turnaji v Lille ve Francii. Chtěl jsem si dát kávu a oslovila mne hezká zralá žena s tím, že si ji asi nebudu pamatovat, ale že jsem byl prvním trenérem její dcery. Šlo o Kim Clijstersovou. Byla to krásná náhoda, začínala jako holčička na kempu, který jsem před třiceti lety vedl v její rodné zemi Belgii. Tehdy byla jedním z mnoha talentů, po letech se vypracovala na světovou jedničku a já s její mámou s úsměvem říkáme, že jsem prostě byl u toho.

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x