Tip na výlet: Vizovice – místo, které bylo čtyřikrát zbořeno, aby vyrostlo do dnešní krásy

Foto: CCRVM
VÝCHODNÍ MORAVA – Do Cestovatelského deníku každého cestovatele a objevitele rozhodně patří Vizovice. Proč by je měl turista navštívit, důkladně vysvětlila serveru Zlin.cz Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Pozoruhodný zámek s cenným interiérem, historie výroby slivovice, která je zde „doma“, turisticky atraktivní okolí i blízkost krajského města Zlína (je to pouhých 15 km) – to mohou být důvody, proč se do Vizovic vydat opakovaně či strávit zde více než jeden den. Vizovice jsou také oblíbeným místem výletů pro lázeňské hosty z nedalekých Luhačovic.

TIP první – skvostný zámek

Když český král Přemysl Otakar II. se svou pravou rukou, biskupem Brunem ze Šaumburku, přihlíželi v roce 1261 vydání zakládací listiny cisterciáckého kláštera ve Vizovicích, nemohli tušit, že klášter nebude mít dlouhého trvání. Nejprve se v roce 1314 stal trnem v oku mocnému Matúši Čákovi Trenčanskému, o století později jej vyplenili místní husité, což předznamenalo jeho zánik. Ani renesanční zámek, postavený na místě původního kláštera v 16. století, neměl jednoduchý osud. V roce 1685 neodolal řádění tatarských nájezdníků, kteří vyplenili a vypálili celé Vizovice. Pobořený zámek byl opraven a sloužil dále, ale to zásadní pro jeho dnešní podobu nastalo v roce 1746, kdy vizovické panství získal olomoucký kanovník, pozdější biskup královéhradecký, hrabě Heřman Hannibal z Blümegenu. Ten povolal věhlasného architekta F.A. Grimma, původní zámek nechal zbořit a na jeho místě 20 let postupně rostla do dnešní podoby elegantní stavba zámku ve francouzském stylu. Tedy do pětice všeho dobrého.

Vnitřní vybavení zámku ve stylu baroka, rokoka, empíru a biedermeieru se sbírkami porcelánu, orientálních předmětů i předmětů denní potřeby doplňuje rozsáhlá kolekce obrazů z 16.–19. století, zejména nizozemských a českých autorů. Zámek byl obydlen až do konce II. světové války, v roce 1945 znárodněn a od roku 1948 je přístupný veřejnosti. Prohlídkové okruhy nadchnou všechny, kteří ocení autentičnost interiéru, v mnohých místnostech budete mít pocit, že si „pan domácí“ jen odskočil do parku. Za prohlídku rozhodně stojí také barokní zámecká kaple. Nejen proto, že je skvostně vyzdobena, postaral se o to především sochař Ondřej Schweigl, ale je zde k vidění i jeden z největších relikviářů s ostatky svatých v ČR.

Prohlídku zámku spojte s touláním po zámeckém parku. Nepatří s 5 hektary plochy mezi ty největší, ale procházka alejemi lip či kolem zámeckého rybníka mohou být dobrou relaxací.

Od rušné ulice je zámek oddělen budovou předzámčí, která voní domácí čokoládou a kávou. A také je místem krásných věcí, které nabízí zdejší galerie. Zaparkujete hned před zámkem, případně na parkovištích v okolí zámku. Nespěchejte, pro pohodovou prohlídku zámku s pobytem v zámeckém parku a sladkou odměnou v zámecké čokoládovně si dopřejte zhruba půl den času, zvláště když výlet doplníte obědem či večeří v některé z místních restaurací.

TIP druhý – muzeum slivovice

Zatímco Zlín je považován za město obuvi, Vizovice mají také pověst „hlavního města slivovice“. A zcela právem. Posuďte sami: Sourozenci Baťové v roce 1894 založili ve Zlíně svou firmu a vybudovali z ní světový obuvnický gigant. Něco podobného se stalo ve Vizovicích. V tomtéž roce, tedy 1894, zde založil Zikmund Jelínek firmu, která nyní nese název R. Jelínek, a ta je aktuálně největším producentem ovocných destilátů na světě. Historii a tajemství výroby slivovice a dalších produktů poznáte v expozicích Návštěvnického centra, které je součástí areálu likérky. Všimněte si zde dvou dřevěných soch, jednak „valašského krále“ Boleslava Polívky a také populárního Jožina z bažin od nedalekých Slušovic. U areálu je dostatek místa pro parkování, vejde se sem i autobus. Na prohlídkové trase strávíte 70 – 90 minut, podle toho, jakou variantu prohlídky si zvolíte.

TIP třetí – do přírody v okolí Vizovic

Areál R. Jelínek je také cílovým bodem turistického okruhu po naučné stezce nazvané Vizovické prameny. Ta turisty zavede po zeleně značené trase od vlakového nádraží (jezdí sem docela často „lokálka“ z Otrokovic přes Zlín) přes město do přírody Vizovických vrchů. Po cestě nabídne osvěžení z několika studánek, i z tzv. Chladné studny, kde je malé poutní místo. Tušili jste, že Vizovice byly v minulosti lázeňským městem? A že zde jsou i prameny se sirnatou vodou? Na trase naučné stezky to odhalíte. Na okolní krajinu plnou malebných míst shlédnete z rozhledny Doubrava, prohlédnete si i Janův hrad, který sice hradem není, ale za prozkoumání stojí. Podobně pro někoho může být zajímavé Hasičské muzeum v areálu Technických služeb města. Trasa naučné stezky se 7 zastaveními je dlouhá 14 km, je vhodná především pro pěší turisty, ale zvládnete ji i na horském kole.

--> --> --> --> -->