Tradiční řemesla i profese budoucnosti. Ve Zlíně se o víkendu koná oblíbený festival nejen pro děti

Ve Zlíně se o víkendu koná oblíbený festival nejen pro děti. Foto: Inspirace Zlín
ZLÍN - Starat se o včely, pracovat se dřevem, programovat nebo tisknout na 3D tiskárně. To všechno a mnoho dalšího se budou ve zlínském 14/15 Baťově institutu učit děti v rámci 6. ročníku Dětského festivalu řemesel a profesí budoucnosti, který se uskuteční o nadcházejícím víkendu 11. a 12. října od 10 do 17 hodin.

Představení různých profesí

Cílem víkendového programu je představit dětem a mladší generaci nejrůznější profese zábavnou formou, prostřednictvím interaktivních workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat různé profese jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna. Rukodělné dílny doplní prezentace dalších povolání, které jsou v současnosti mimořádně důležité, například IT oborů.

Děti si vyzkouší práci se dřevem, včelařství, základy mechanické konstrukce, vazbu knih, kovářství, ale i moderní digitální technologie. Ondřej Dudík z Eduonit připravuje workshop s 3D tiskem a 3D modelováním,“ nastínila program organizátorka festivalu Věra Stojar.

Zapojí se i střední školy

Také letos se akce zúčastní střední školy, které se rozhodly zpopularizovat řemesla i u menších dětí. Program připravuje Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy Zlín.

Pedagogové si pro děti nachystali aktivity z oborů strojírenství, elektrotechniky, polygrafie a informačních technologií. Malí návštěvníci si vyzkouší skládačky, šroubování, hádanky a jednoduché programování a tisk na 3D tiskárně,“ vyjmenovala Věra Stojar.

Představí se i starší řemesla

Ze starších řemesel si děti budou moci vyzkoušet například výrobu slámových kraslic, točení na kruhu, drátování, výrobu štípaných holubiček a šitých panenek, vizovické pečivo nebo výrobu kovových šperků.

Dnešní děti vyrůstají v digitální době, umí zacházet s mobilem a tabletem, intuitivně ovládají aplikace, ale když vezmou kladivo do ruky, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík. Tvrdí to nejen učitelé a učitelky, ale také rodiče. Děti si svou budoucí kariéru ani nespojují s manuální prací a řemeslnou zručností. Svědčí o tom snižující se množství absolventů odborných učilišť. Jsem ráda, že i letos se do akce zapojí místní střední školy. Je velmi důležité postupně nové generaci ukázat, že i řemeslo má své kouzlo a je zajímavé. A jsem přesvědčena, že k tomu děti musíme vést už od útlého věku. Malí návštěvníci se seznámí také s obory, které jsou pro budoucí uplatnění také velmi důležité, jako jsou např. digitální technologie. Cílem je seznámit děti s pestrou nabídkou profesí, kterým se jednou třeba budou věnovat,“ říká Věra Stojar.

Jednotné vstupné na akci je 100 korun, rodinné vstupné vyjde na 300 korun.

Co dalšího se děje ve Zlíně a okolí? Dozvíte se na našem webu.

Zobrazit fotogalerii >>