Bezpečné a podnětné prostředí
Projekt jedlé zahrady spojuje péči, vzdělávání a smyslové objevování v jednom bezpečném a podnětném prostředí.
„Projekt nevnímáme jen jako pěstování zeleniny a bylinek, ale jde nám i o vytvoření esteticky příjemného prostředí, kde nás bude bavit nejen pěstovat, ale i pozorovat. A to je pro naše dětské klienty velmi cenné,“ popsala vedoucí městského rehabilitačního stacionáře na Nivách Romana Sagnerová.
Posílení motoriky i spolupráce
Jedlá zahrada pomůže dětem posilovat jemnou a hrubou motoriku, poznávat nové vůně, chutě a barvy, rozvíjet zodpovědnost, samostatnost i vzájemnou spolupráci.
„Naše péče se hodně zakládá na senzorické stimulaci. Jedlá zahrada tak tuto snahu obohatí o nové zážitky a celkově zapadne do našeho konceptu zařízení přátelského k dětem. Může navíc povýšit venkovní prostor na zahradu léčebnou,“ dodala Sagnerová.
Vzájemnou spolupráci bude ostatně posilovat i mezi pracovníky zařízení. Ti budou spolu s dětmi aktivně zapojeni do výsadby, péče o rostliny i samotné sklizně. Aktivity budou sdílet i s rodiči dětí a komunitou přátel, například při každoroční zahradní slavnosti a dalších společných událostech.
Odkaz Jiřího Hanzelky
K plánu na vytvoření jedlé zahrady přispěl i odkaz cestovatele Jiřího Hanzelky, v jehož vile stacionář sídlí. Jiří Hanzelka zahradu zakládal, byl vášnivým zahradníkem a v závěru života pracoval jako sadař.
„Funkční a udržitelná jedlá zahrada počítá s kombinací vyvýšených a terénních záhonů na zeleninu, bylinky, květiny, jedlé keře, skleníkem, pařeníkem a chráněným kompostem před zvěří. Součástí bude i venkovní posezení,“ informovala zlínská radnice.
Jedlá zahrada se bude slavnostně otevírat 19. června 2026 v rámci zahradní slavnosti. Tu stacionář pravidelně organizuje v závěru školního roku pro děti, rodiče a přátele.
Co dalšího se děje ve Zlínském kraji? Dozvíte se na našem webu.