Úpal, úžeh a spálení kůže. Jak předcházet letním strašákům u dětí?

Foto: KNTB
ZLÍN - Nejčastějšími problémy u dětí v souvislosti s aktuálním horkem a vysokými teplotami mohou být úpal či úžeh anebo i spálení kůže na přímém slunci. Primářka Dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Lucie Procházková radí, jak těmto letním strašákům účinně čelit.

Rozdíl mezi úžehem a úpalem je na první pohled nepatrný, ale existuje. Zatímco úžeh neboli insolace je poškození organismu vlivem slunečního záření, které dopadá přímo na oblast hlavy a šíje, a dochází k němu při dlouhodobém pobytu na slunci bez pokrývky hlavy, úpal neboli přehřátí organismu se objevuje během působení vysoké teploty. Dochází k němu kdykoli, kdy tělo produkuje nebo přijímá více tepla, než je schopné samo odevzdat okolí.

Příznaky úžehu či úpalu se mohou prolínat. Předejít problémům se dá poměrně jednoduše – v horkých dnech především během poledne držet děti ve stínu – sluneční záření je nejsilnější mezi 11. a 15. hodinou,“ upřesnila primářka Lucie Procházková s tím, že malým kojencům do šesti měsíců se pobyt na přímém slunci nedoporučuje vůbec.

Při slunění je dále třeba používat na ochranu kůže opalovací krémy s vysokým UV faktorem. „I u dětí je nutné dodržovat pitný režim – ideální je neslazená neperlivá voda nebo minerální voda nebo perorální rehydratační roztoky,“ pokračovala Procházková.

Zásadní je také snižování okolní teploty v uzavřených místnostech nebo dopravních prostředcích. „Ideální ale je, pokud rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nepřesáhne 7 stupňů Celsia. Nikdy nesmíme v horkých dnech ponechat samotné dítě v zaparkovaném autě, a to ani na krátkou dobu,“ upozornila na závěr Lucie Procházková.

--> --> --> --> -->