V Mladcové se otevřelo nové zařízení pro ohrožené děti. Původně sídlilo v Čiperově vile

Foto: Zlínský kraj
ZLÍN – Ve zlínské čtvrti Mladcová bylo v úterý 9. ledna otevřeno nové Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které je součástí Poradenského a krizového centra. Do zrekonstruované moderní budovy se služba přestěhovala z Čiperovy vily.

Zařízení pomáhá dětem do osmnácti let, které se ocitly v krizové situaci a nemůže se o ně postarat vlastní rodina, zajistí jim dočasný pobyt i potřebou péči.

Služba ZDVOP poskytuje celkem jedenáct krizových lůžek. Do nového objektu se stěhuje osm lůžek z Čiperovy vily na Burešově ve Zlíně. To je sice krásná reprezentativní vila, postavená původně pro jednoho z ředitelů Baťových závodů, ale účelu poskytování krizové péče o ohrožené děti už nevyhovuje. Zbývající tři lůžka se nachází v běžném bytovém domě ve Zlíně,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která je odpovědná za oblast sociálních služeb v kraji.

Nové zařízení v Mladcové sestává ze dvou domácností v bytových jednotkách 3+kk. Dále je zde k dispozici návštěvní místnost, terapeutická místnost, kanceláře a zázemí pro pracovníky.

Provoz zařízení v nových prostorách bude zajišťovat devět pracovníků v přímé péči spolu se sociálním pracovníkem, speciálním pedagogem a psychologem. O děti se pracovníci starají 24 hodin denně a zajišťují jim bezpečné prostředí a odbornou pomoc po nezbytně nutnou dobu. Je zde navíc možné respektovat soukromí sourozeneckých skupin.

Potřeba této služby ve Zlínském kraji v roce 2023 oproti předchozímu roku vzrostla přibližně o třetinu. V loňském roce jsme tak přijali celkem sedmdesát dětí. Zároveň se ovšem zkracuje doba, kterou u nás děti tráví, než se vrátí do jejich přirozeného prostředí. Tady musím pochválit velmi dobrou spolupráci s orgány sociálně-právní ochrany dětí obcí,“ doplnil Marek Mikláš, ředitel krajské organizace Poradenské a krizové centrum, které ZDVOP provozuje.

Přestavba budovy v Mladcové, kde se dříve nacházely kancelářské a bytové prostory, začala v září 2022 a dokončena byla v závěru roku 2023. Veškeré náklady vyšly na více než 24 milionů korun.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x