Tak nejdříve o pohárech, je jich tu moře, tady vidím třeba ten, který věnuje hejtman Zlínského kraje úspěšným fotbalistům. Z čeho je? Z ryzího zlata asi ne…
Tak to by asi vyšlo na moc peněz a tady jde spíše o to uspokojit co nejširší veřejnost. Takže většina pohárů, které vidíte, je kovových a pak se přizdobují, aby působily zlatým či stříbrným dojmem.
Aha a jsou i z jiných materiálů?
Samozřejmě. Jsou i plastové, keramické, nebo třeba skleněné. U nich je teď ale problém s dodávkou, takže opravdu nejčastěji kovové, o ty je taky největší zájem.
Co jejich štítky?
Taky jsou různé jednodušší jsou foliové, ty náročnější jsou kovové, vždy se musí tisknout, chce to praxi, tak to by problém nebyl, tu už mám značnou.
Poháry se často skládají z několika dílů. Jaký byl největší pohár, který jste připravoval?
Hm, to stojí za zamyšlení. Já myslím, že měl metr a půl na výšku, ale chvíli by mi trvalo, než bych si vzpomněl, pro koho byl.
Nevadí, frčíme dál, nejsou tu zdaleka jen poháry, jaké další trofeje?
Zajímavé jsou třeba kamenné plakety s tiskem. To využití je trochu jiné. Bývá to například ocenění výjimečných činů, třeba za záchranu zdraví nebo života. Odebírají je a pak předávají například pánové primátor a hejtman. Plakety bývají mimo jiné i skleněné, bez zajímavosti nejsou sošky, tady třeba vidíte hokejového brankáře včetně jeho výstroje anebo rybáře včetně velké trofeje. Technika výroby je taky velmi pestrá, vznikají mimo jiné odléváním.
A co medaile?
Ano, ano, medailí je mnoho druhů, třeba velikostně se dělí průměrem od tří do osmi centimetrů. Různý je materiál a různé jsou i potisky, ty vlastně celý život připomínají úspěchy. A úspěch je radost a hrdost, prostě předměty, které vidíte v celé té škále, jsou trvalky a často přežijí své držitele.