„Do soutěže se přihlašuje nový nebo významně zdokonalený produkt zavedený na trh v posledních třech letech, který je zaveden v praxi a je úspěšně využíván,“ uvedla ředitelka Centra transferu technologií UTB Ivana Bartoníková s tím, že porota hodnotila technickou úroveň produktu, původnost řešení, postavení na trhu i jeho vliv na životní prostředí.
Vrhací židle jsou určeny pro zdravotně postižené sportovce při různých atletických disciplínách – vrhu koulí, hodu diskem, oštěpem nebo kuželkou.
„Námi vyvinuté vrhací židle používají tělesně postižení sportovci celého věkového spektra, různé tělesné váhy, pohlaví, handicapu, praváci i leváci. Dosavadní zařízení umožňovala provozovat jen jeden sport. Nová vrhací židle je upravitelná na konkrétní postavu sportovce s handicapem a nabízí možnost hned několika nastavení,“ popisuje řešitel projektu Zdeněk Melichárek z Ústavu tělesné výchovy a sportu zlínské UTB.
Výhoda tohoto multifunkčního sportovního zařízení nespočívá pouze v univerzálnosti jeho použití. Důležitá je také snadná přestavba sedací části i opěrných částí vrhací židle na základě požadavků atletů a s tím spojená nízká hmotnost a dobrá skladovatelnost. Nízká váha vrhací židle usnadňuje sportovcům přepravu a v konečném důsledku šetří rovněž náklady i při letecké dopravě.
Vrhací židle již používají například v Jedličkově ústavu v Praze nebo Sportovním klubu Kociánka Brno, který se zabývá sportem handicapovaných pod Českou federací Spastic Handicap.