Ekologická i komunitní záležitost
Projekt Adoptuj rostlinu ukazuje, jak i jednoduchá iniciativa může zásadně zlepšit prostředí i vztahy na akademické půdě.
„Zakladatelky projektu – Tereza Maitnerová, Natalia Jenisová, Natálie Olešová a Martina Špániková – si daly za cíl zútulnit nejrůznější zákoutí školy. V prostorách fakulty umístily květiny opatřené QR kódy, díky kterým si je mohou studenti nebo zaměstnanci „adoptovat“, a začít se o ně pravidelně starat,“ popsala projekt mluvčí UTB Petra Svěráková.
Adoptivní rodiče se chlubí svými úspěchy
Iniciativa se rychle ujala. Po fakultních chodbách se objevily stylové konvičky, „adoptivní rodiče“ se chlubí úspěchy svých rostlin a studenti sdílejí fotky svých zelených svěřenců na sociálních sítích. Z projektu se stala nejen ekologická, ale i komunitní záležitost.
„Věříme, že i malá změna může udělat velký rozdíl. Rostliny zlepšují náladu, čistí vzduch, zútulňují prostředí. A hlavně když o něco člověk pečuje, dělá to dobře i jemu,“ řekla jedna ze zakladatelek projektu Tereza Maitnerová.
Zapojení dalších fakult
Studentky navíc rozšiřují své aktivity. Nabízí pomoc se zaléváním nebo přesazováním květin v kancelářích a pomáhají i s nemocnými rostlinami. Do projektu chtějí zapojit i ostatní fakulty zlínské univerzity.
„Adoptuj rostlinu tak není jen o květinách, je o péči, sounáležitosti a aktivním přístupu ke svému okolí,“ dodala Natálie Jenisová.