Zlínská nemocnice se zapojila do festivalu s nabídkou pomoci kuřákům

Foto: Nemocnice Zlínského kraje
ZLÍN – Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se zapojila do letošního programu Zlín Film Festivalu s nabídkou pomoci kuřákům, kteří chtějí se závislostí přestat. U stránku Centra pro závislé na tabáku se jich sešly desítky, řekl serveru Zlin.cz za nemocnici Zdeněk Dvořák.

Stánek byl na zlínském náměstí Míru. „Odpovídali jsme na různé dotazy, měřili kapacitu plic nebo množství oxidu uhelnatého ve výdechu, rozdávali informační materiály,“ popsala Ivana Bobovská, vedoucí sestra Centra pro závislé na tabáku při Plicním oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati.

Pro radu, jak skoncovat s kouřením, si chodili mladí lidé i ti, kteří holdují tabáku již desítky let. „Někteří chtěli skoncovat s cigaretami z estetických důvodů, jiní z finančních, všichni jmenovali zdravotní rizika, které s sebou kouření přináší,“ uvedl Dvořák.

Podle něj se lidé často svěřovali s příběhy, jak kouřit začali a kolikrát se už s tímto zlozvykem neúspěšně snažili skoncovat. „Cigaretám jsem přišla na chuť ještě na základní škole. Hodně vadit mi začaly během těhotenství, tehdy jsem je ještě dokázala radikálně omezit. Později se ale ze mě stala znovu silná kuřačka. Nyní jsem odhodlaná definitivně přestat s pomocí odborníků,“ přiznala jedna z návštěvnic stánku.

Podle Bobovské tvoří početnou skupinu lidé kouřící 20 a více let. „Začínají se totiž u nich objevovat zdravotní komplikace spojené s užíváním tabáku. Dostávají strach, co bude dál. Vyhledat pomoc odborníků je správné rozhodnutí, které zvyšuje jejich šance na to, že s kouřením skutečně přestanou,“ ujistila Bobovská.

O dlouhodobou a odbornou pomoc mohou kuřáci požádat Centrum pro závislé na tabáku ve zlínské nemocnici během celého roku. Konzultace si lze objednat i telefonicky, a to na čísle 577 552 622. „Zájemcům zde poradí nejen s nejefektivnějšími metodami, jak s kouřením skončit, ale doporučí třeba i léky, které pomůžou překonat či zmírnit abstinenční příznaky a dokáží tlumit chuť na cigaretu,“ řekl Dvořák.

Několik návštěvníků stánku Centra pro závislé na tabáku na náměstí Míru se zeptalo i na to, jak je kouření rozšířené mezi zdravotníky. „I mezi námi jsou kuřáci. Jako nejčastější důvody, které je k tabáku dovedly, uvádí stres, náročnost povolání a absenci pravidelných přestávek během směny. Také oni se na nás často obracejí,a i mezi nimi jsou ti, kteří s kouřením dokázali přestat,“ prohlásila Bobovská.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x