Zlínská univerzita bude průkopníkem. Studentům nabídne zcela nový předmět

Tomáš Janča (vpravo) se sešel s europoslancem Kovaříkem. Foto: Jiří Balát
ZLÍN – Blockchain. Jestliže vám tento výraz nic neříká, pak vězte, že se jím označuje velmi specifický druh decentralizované databáze, nebo, zjednodušeně řečeno, jakási online kniha účetních záznamů. A právě na blockchain bude zaměřen nový studijní předmět na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Připravované otevření nového studijního předmětu zaměřeného na blockchain a decentralizované aplikace bylo hlavním tématem setkání poslance Evropského parlamentu Ondřeje Kovaříka a předsedy výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro rozvoj podnikatelských aktivit Tomáše Janči. „Při přípravě tohoto nového studijního předmětu je pro nás pan europoslanec Kovařík klíčovým partnerem ve vztahu k EU, neboť nám mimo jiné pomáhá zprostředkovávat důležité kontakty na ostatní europoslance, komise či další orgány a instituce, které se zabývají přípravou zákonů a mají na starosti moderní technologie v rámci EU,“ uvedl Tomáš Janča.

Nový předmět, připravovaný ve spolupráci Univerzity Tomáše Bati, Zlínského kraje a Rockaway Blockchain Fund, bude jako volitelný už od letošního září přístupný stávajícím studentům Fakulty aplikované informatiky. Jeho výuku by měli zajišťovat jak profesoři a doktorandi z UTB, tak odborníci z řad předních představitelů blockchainové komunity. Studentům už byl představen a vzbudil mezi nimi velký ohlas, očekává se o něj proto enormní zájem.

UTB je v tomto společně s ČVUT v Praze průkopníkem, doposud nikde na tuzemských vysokých školách se tento předmět nevyučoval. „Vzhledem k tomu, že ve světě je kvalitních a odborně zdatných blockchainových developerů nedostatek, je jejich práce vysoce ceněna. V přepočtu si mohou vydělat až 300 tisíc korun měsíčně a mohou přitom pracovat odkudkoliv. Mojí ambicí je, abychom tady u nás vytvořili co nejlepší zázemí pro to, aby u nás vyrůstali noví a vysoce kvalifikovaní blockchainoví odborníci a ze Zlína pracovali pro celý svět,“ dodal Janča.

Jako blockchain se v informatice označuje speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Nejčastěji se používá jako účetní kniha kryptoměn, jež uchovává transakce provedené uživateli. Jeho kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím. Tato technologie nejenže stojí za vznikem bitcoinu, ale díky ní vznikají v dnešní době decentralizované aplikace jako například směnárny, burzy či lending borrow platformy, kde všechno funguje plně automaticky.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x