Zlínská univerzita má první mimořádnou profesorku

Foto: UTB
ZLÍN - Úspěšná vědkyně Natalia E. Kazantseva byla jmenována první mimořádnou profesorkou Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. 1. října ji jmenoval rektor UTB ve Zlíně Vladimír Sedlařík, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí školy Petra Svěráková.

Natalia E. Kazantseva uspěla v náročném procesu řízení ke jmenování mimořádným profesorem před Vědeckou radou zlínské univerzity.

„Mimořádného profesora může jmenovat pouze vysoká škola, která obdržela tzv. institucionální akreditaci. Naše univerzita byla jedna z prvních v České republice, která úspěšně splnila podmínky pro její získání. Pozice mimořádného profesora je určena pro odborníky, kteří již dosáhli srovnatelného postavení v zahraničí nebo mají dlouholeté zkušenosti z praxe. V případě Natalie E. Kazantsevy je toto bezesporu naplněno a jsem moc rád, že na naší univerzitě působí odbornice světových kvalit,“ řekl rektor UTB Vladimír Sedlařík.

„Velmi děkuji vedení univerzity a především panu profesorovi Petru Sáhovi za možnost pracovat v tak špičkově vybaveném prostředí. Poděkování patří rovněž mé rodině za podporu i mým spolupracovníkům, kteří zde vytvářejí přátelskou atmosféru. Díky tomu jsem se velmi mnoho naučila a pravděpodobně jsem se stala tak trochu jiným člověkem,“ prohlásila Natalia E. Kazantseva.

Natalia E Kazantseva vystudovala obor Chemické inženýrství na Lenigradském Technologickém institutu a  na Ústavu syntetického kaučuku S.V. Lebeděva v Petrohradě získala doktorát z chemie a technologie materiálů. V roce 2007 pak habilitovala v oblasti fyziky magnetických jevů na Kotelnikově institutu Ruské akademie věd v Moskvě.

Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně pracuje od roku 2006, konkrétně na Fakultě technologické a také v Centru polymerních systémů. Ve Zlíně založila mezinárodně uznávanou výzkumnou skupinu, která se zabývá elektrickými vodivými polymerními materiály, hypertermickou léčbou rakovinových tkání,  elektromagnetickým stíněním a v poslední době také skladováním energií. Vychovala celou řadu nadaných mladých výzkumníků, kteří dnes působí na prestižních výzkumných institucích zejména v zahraničí.