Zlínská univerzita vypověděla smlouvy ruským a běloruským univerzitám

Foto: utb.cz
ZLÍN - Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně ukončila spolupráci se všemi ruskými a běloruskými univerzitami, se kterými měla smlouvy. Důvodem je válka na Ukrajině.

O vypovězení smluv s ruskými a běloruskými univerzitami rozhodl na posledním kolegiu rektor univerzity Vladimír Sedlařík společně s děkany jednotlivých fakult, a to s okamžitou platností.

Je třeba vyslat jasný signál vedoucím představitelům ruských a běloruských univerzit, že neschvalujeme probíhající agresi vůči samostatnému svrchovanému státu. Je to útok proti základním principům demokracie a svobody,“ řekl rektor Baťovy univerzity Vladimír Sedlařík.

Vypovězení smluv ze strany zlínské univerzity podpořil zejména fakt, že se Ruská konference rektorů oficiálně postavila za kroky vedení jejich země. „Představitelé ruských univerzit se tak oficiálně stali nástrojem propagandy obhajující bezprecedentní útok na Ukrajinu a její civilní obyvatelstvo,“ vysvětlil Sedlařík.

Podle vedení zlínské univerzity se ale toto rozhodnutí nijak nedotkne stávajících studentů ani pedagogů z Ruska a Běloruska, kteří na zlínské univerzitě studují či působí. „Naši studenti ruské národnosti se aktivně zapojují do pomoci Ukrajině, my se jim rovněž snažíme pomoci, sami se ocitli ve velmi složité situaci. Pořád platí princip, že neuznáváme kolektivní vinu,“ upřesnil rektor Vladimír Sedlařík.

V současné době zlínská univerzita spolupracuje s pětadvaceti univerzitami z Ruska a Běloruska. Jedná se například o Moskevskou státní univerzitu M. V. Lomonosova, která je nejstarší a největší univerzitou v Rusku, dále Polytechnickou univerzitu v Petrohradu, Státní univerzitu v Jaroslavli a mnoho dalších.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x