Zlínská zoo je ekonomickým tygrem, v soběstačnosti boduje i mezi světovými zahradami

foto: Zoo Zlín-Lešná
ZLÍN – Uplynulý rok byl pro zlínskou zoo mimořádný nejen počtem návštěvníků, kterých přišlo 770 tisíc, ale i vlastními příjmy, které pokryly neskutečných 91 % nákladů celé zahrady. V soběstačnosti tak Zoo Zlín-Lešná vede nejen mezi českými a slovenskými zahradami, ale boduje taky ve světovém měřítku.

Rok 2023 byl pro zlínskou zoo mimořádný po ekonomické stránce. Zahrada slaví druhou nejvyšší návštěvnost ve své historii – přišlo totiž 770 tisíc návštěvníků. Kromě toho ale promluvila taky čísla, která ukazují, že zoo dokáže svými vlastními výdělky pokrýt 91 % nákladů na provoz. Taková soběstačnost je nejvyšší v rámci zoologických zahrad v Česku a na Slovensku, a zároveň i naprosto výjimečná ve světovém měřítku!

Pro přiblížení, na provoz potřebovala zoo v minulém roce 215 milionů korun. Provozní příspěvek 23 milionů získala od svého provozovatele, tedy města Zlína. Jen pro srovnání jde o stejný příspěvek jako v roce 1999 a zoo s ním dokázala skvěle vyjít. Další příspěvek putoval z Ministerstva životního prostředí. To podpořilo 1,3 milionem korun chov vzácných a ohrožených druhů zvířat. Zbytek už si zoo vydělala sama.

„Hlavním zdrojem našich vlastních příjmů je samozřejmě vstupné, ale nespoléháme se jen na návštěvnost a dlouhodobý vysoký zájem návštěvníků. Sami hledáme příležitosti, jak získat finance. Změnili jsme systém pronájmu restaurací a vláčku, přišli s atraktivními zážitkovými programy, nabízíme krmení rejnoků a žiraf, dětské letní tábory, provozujeme obchody se suvenýry, neustále rozšiřujeme nabídku e-shopu. Novinkou pro letošní rok 2024 je společenský prostor U Supa, který umožní uspořádat firemní akce, školení, školní výlety, společenské a svatební oslavy, a to včetně cateringu,“ přiblížil ředitel Roman Horský.

Zoo si váží taky sponzorských darů, které jí lidé posílají. Ročně ji tak podpoří částkou převyšující 3 miliony korun.

„Provoz zoo skutečně dokážeme z velké části zajistit sami. Město Zlín i Zlínský kraj nás proto mohou významně podporovat v rámci investic do nových projektů. A přesně toto je podle našich postřehů a vyhodnocení jeden ze základních pilířů společného úspěchu,“ zdůraznil Horský.

Ve výrazné ekonomické soběstačnosti pomáhají taky provozní opatření, která se zaměřují na úsporu vody a energií. „V roce 2023 jsme při realizaci voliéry Gora Ark instalovali další 2 retenční nádrže na zachycení dešťové vody. V areálu zoo jich nyní máme 20, jejich celková kapacita činí 680 m3. Pro zahradu to znamená nejen důležitý ekonomický benefit, ale také zajištění zásob zálivkové vody pro již pravidelná letní období sucha,“ vyjmenoval přínosy Horský.

Zoo v minulém roce dokázala taky snížit spotřebu elektřiny. Razantní zvýšení cen energií ale zamávalo s rozpočtem na provoz. „V minulých letech se náklady na elektrickou energii pohybovaly kolem 5 milionů korun, v roce 2023, i při snížení spotřeby o 5 % díky instalaci tepelných čerpadel a úsporným opatřením, se zvýšily více než dvojnásobně a dosáhly 11,5 mil. Kč. U plynu jsme dokázali ušetřit dokonce 20 %, díky fixaci ceny pro rok 2023 jsme nemuseli řešit zásadní navýšení. Uvidíme, jak se situace vyvine letos,“ říká Horský.

Kromě úspor a soběstačnosti na všech frontách se ale zoo dál věnuje i ochraně životního prostředí. „Víc a víc se snažíme být pro naše návštěvníky skutečným příkladem ekologického chování. První vlaštovkou byly v roce 2015 vratné kelímky na nápoje, které přinesly roční úsporu 150 tisíc těch jednorázových. Restaurace postupně zavedly používání recyklovatelného nádobí, příborů a slámek. Instalovali jsme lis na plechovky a plastové láhve, vloni jsme papírové kelímky na teplé nápoje nahradili vratnými hotcupy. Již několik let návštěvníci využívají desítky žlutých boxů na plastový odpad, každoročně se nám povede vytřídit 14 tun plastů. To je více než čtyřnásobek váhy naší slonice Kali,“ srovnává Horský.

A téma udržitelnosti se podepíše i na provozu v letošním roce. Zoo totiž plánuje mimořádný projekt. „Pustíme se do realizace fotovoltaické elektrárny, která pokryje podstatnou část naší spotřeby elektrické energie. Zastřešíme parkoviště pro návštěvníky u sezónního vstupu a na vzniklou plochu umístíme kolem 1 400 fotovoltaických panelů, pro představu je to instalace v rozsahu zhruba 70 rodinných domů. Ušetříme energii, a navíc nabídneme další komfort pro návštěvníky, to nám dává smysl,“ představil plány na letošek Horský.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x