Zlínská zoo má za sebou náročný rok, po chovatelské stránce ale patřil mezi nejúspěšnější

Mravenečník čtyřprstý s mládětem (Foto: Archiv ZOO Zlín)
ZLÍN - Uzavření areálu v délce 112 dnů a ztráty vlastních příjmů, na druhé straně jedinečná mláďata, otevření nových expozic a obrovská podpora veřejnosti. Rok 2020 byl pro Zoo Zlín náročný a nelehký, po chovatelské stránce však patřil k těm nejúspěšnějším, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Zahrada poprvé odchovala vydry obrovské, jednoho z nejvzácnějších savců Jižní Ameriky, papouška nestora kea a mravenečníka čtyřprstého. Zopakovala úspěšné odchovy mořských rejnoků siba ománská a dvojzoborožce indického. „V případě rejnoků jsou to jediné odchovy v Evropě, u dvojzoborožce dokonce na světě,“ připomenula Bujáčková. Zahrada získala vzácné chápany vlnaté, které v Evropě najdeme pouze ve dvou zoo, a samici kivi hnědého, které chová jako jediná zahrada v Unii českých a slovenských zoo. V rámci expozičního rozvoje zoo otevřela nový výběh B pro slony v Karibuni nebo novou vyhlídku s možností krmení žiraf.

Do zahrady zavítalo 506 230 návštěvníků, o čtvrtinu méně než v rekordním roce 2019. Finanční ztráty atakovaly hranici 18 milionů korun. „Zrušili jsme řadu plánovaných oprav, hledali úspory a nové příležitosti. Během letních měsíců jsme se snažili vytvořit finanční rezervu. Díky skutečnému ,utažení kohoutků´ se nám podařilo rok 2020 zvládnout,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Zahradu také podrželi samotní návštěvníci. Ať už návštěvou nebo nákupem dárků, vstupenek či sponzorováním. „Ta neutuchající vlna pomoci je naprosto fantastická. Lidé nám nákupy zboží a vstupenek, sponzorskými dary a příspěvky do sbírky Zoo Zlín věnovali přes 4,5 milionu korun. Firmy nakoupily vstupenky a roční karty Family v objemu téměř 1,5 milionu. Hluboce si této pomoci vážíme a všem velmi děkujeme,“ doplnil ředitel Horský.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x