Zlínská zoo pomáhá budovat záchranné centrum v Ekvádoru

Foto: Archiv ZOO Zlín
ZLÍN - Už dva roky trvá finanční sbírka zlínské zoo nazvaná 4Nature na ochranu zvířat ve volné přírodě. Podařilo se takto získat už více než milion korun, téměř 400 tisíc korun z této částky získal projekt na realizaci záchranného centra v ekvádorské Zoologico el Pantanal, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Princip sbírky je jednoduchý. Stačí při návštěvě zoo zakoupit vstupné nebo roční kartu 4Nature, které obsahují i ochranářský příspěvek. Lidé tak získají odpovídající počet žetonů, každý v hodnotě dvě koruny. U interaktivních pokladniček poblíž vstupů do zoo si pak návštěvníci vyberou svůj projekt a podpoří jej vhozením žetonu.

Díky této sbírce postupně vzniká v zoologické zahradě Zoologico el Pantanal Ekvádor skutečně moderní záchranné centrum pro zvířata místní fauny. Výstavba centra odstartovala v dubnu 2019, kdy zlínská zoo ekvádorským kolegům zaslala první finance ze sbírky 4Nature. Zoo Pantanal je využila pro výstavbu prostorného pavilonu s vnitřními ubikacemi. „Pavilon měří na délku 30 metrů, na šířku 12 metrů. Bude sloužit pro záchranu ptáků, malých a středně velkých savců. Už má dokonce i první obyvatele. Největší výběh s vodní plochou obývají želvy sloní a devítičlenné hejno kamišů růžkatých, robustních ptáků z bažinatých tropických oblastí Jižní Ameriky. Pocházejí z nelegálního obchodu. Po patřičném zotavení tři kamiši posílí evropské chovy, zbývající budou vypuštěni zpět do volné přírody. Máme z naší společné spolupráce opravdu velkou radost,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Nový pavilon poskytnul útočiště také dvouměsíčnímu ocelotovi. „Bohužel byl chován jako domácí mazlíček, měl různá zranění, jeho návrat do divočiny tak již není možný. V centru však bude mít odpovídající podmínky pro spokojený život,“ dodal ředitel Horský.

V novém pavilonu zbývá ještě dokončit dvě ubikace pro malé savce a pět ubikací pro ptáky. „Díky našemu druhému příspěvku může dostavba pavilonu úspěšně pokračovat. Předpokládaný termín dokončení je příští rok, tím bychom uzavřeli první etapu. Už nyní však začínáme chystat plány na druhou etapu, v rámci které vznikne veterinární klinika, přijímací recepce a kanceláře pro zaměstnance centra,“ doplnil Roman Horský.

Ve sbírce 4Nature zlínská zoo pokračuje také v roce 2020. Prostřednictvím pokladniček návštěvníci mohou opět podpořit tři projekty – záchranné centrum v Ekvádoru, ochranu saoly v Laosu a ochranu pižmovky bělokřídlé na Sumatře. Všechny finanční prostředky, které jsou získány v rámci sbírky 4Nature, mohou být využity pouze pro účel zřízené sbírky, tzn. pro podporu uvedených ochranářských projektů. 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x