Zlínská zoo se chystá na přijetí krizových provozních opatření

Ilustrační foto (Foto: Archiv ZOO Zlín)
ZLÍN - Finanční situace zlínské zoo je velmi špatná. Peníze má do konce dubna, poté bude muset přijmout krizová provozní opatření, serveru Zin.cz to sdělila mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Finanční situace Zoo Zlín se den ode dne zhoršuje. Každý měsíc stojí provoz sedm milionů korun, vzhledem k uzavření areálu však zoo nemá žádné příjmy ze vstupného. Přes intenzivní podporu veřejnosti finanční ztráta denně narůstá o stovky tisíc korun. Bez částečné podpory státu skutečně hrozí, že zoo bude muset přijmout krizová provozní opatření. Obdobně jsou na tom i další zoologické zahrady v ČR, ve společném dopise proto požádaly premiéra Andreje Babiše o jednání a řešení problému.

Ekonomická krize zasáhla všechny české zoo. Téměř půlroční jednání s několika ministerstvy i nedávný on-line rozhovor s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem doposud nepřinesly žádné výsledky. Zoologické zahrady jsou stále vyloučeny z možnosti žádat stát o finanční kompenzace v důsledku uzavření areálů na základě protikoronavirových opatření.

Unie českých a slovenských zoo tak na začátku tohoto týdne zaslala dopis premiérovi Andreji Babišovi se žádostí o pomoc. „Nezastáváme názor, aby veškerou tíhu provozu zoo zajišťoval stát. Každá zoo se svým zřizovatelem hledá řešení stávající krize, pomáhá i veřejnost. Nicméně bez alespoň částečné pomoci státu není v silách zoologických zahrad provoz dále zvládnout,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Pokud zůstanou brány zoo zavřené do konce března, ztráta na příjmech ze vstupného dosáhne sedm milionů korun, na konci dubna již 15 milionů korun. „Současný provoz zoo zajišťujeme z příspěvku zřizovatele a ze svých rezerv. Kombinace obou těchto zdrojů však vystačí jen do konce dubna,“ dodal ředitel Roman Horský. Zoo své výdaje snížila na minimum, provoz však nemůže úplně zastavit. „Musíme se postarat o chovaná zvířata, platit za krmivo a energie, uhradit mzdy zaměstnancům,“ zdůraznil Horský.

Zoologické zahrady proto stále věří, že stejně jako jiným podnikatelským nebo kulturně společenským organizacím dokáže stát pomoct i jim. „Ministerstvo kultury výrazně podpořilo divadla, jejichž zřizovatelé jsou v naprosté většině obce. Nabízí se tak paralela, že Ministerstvo životního prostředí dokáže stejným způsobem pomoct zoologickým zahradám,“ zdůraznil ředitel Horský. Pokud se tak nestane, zlínská zoo bude muset realizovat nepříjemná opatření pro snížení provozních nákladů. „Kvalitní krmivo nahradíme méně kvalitním, snížíme teplotu vytápění expozic a pavilonů, budeme muset bohužel propouštět i zaměstnance. Pokud by bezvýchodná situace pokračovala i po těchto krizových opatřeních, reálně hrozí snižování počtu chovaných zvířat, například přesunem do jiných evropských zoo, kde mají pandemii lépe zvládnutou a zoo se dočkaly pomoci od státu,“ popsal složitou situaci ředitel Roman Horský.

Zoologické zahrady České republiky ročně navštíví sedm milionů lidí. Dle publikovaných ekonomických analýz provoz středně velké zoologické zahrady znamená pro státní rozpočet přínos kolem 250 milionů korun ročně. Je proto zarážející, že vláda České republiky doposud nepřipravila žádný anticovidový program na pomoc českým zoologickým zahradám.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x