Zlínská zoo se snaží o návrat kriticky ohroženého hlodavce do volné přírody

Zlínská zoo se snaží o návrat ohroženého hlodavce do volné přírody. Foto: Zoo Zlín
ZLÍN – Zlínská zoo se zapojila do projektu, jehož cílem je návrat ohroženého plcha zahradního do volné přírody na Moravě. Po aklimatizaci ve voliérách budou vybraní jedinci vypuštěni do volné přírody v CHKO Bílé Karpaty. Chovatelé budou moci jejich pohyb monitorovat díky speciálnímu sledovacímu zařízení.

Na Moravě se plši nevyskytují více než tři desetiletí

Většina z nás plcha zahradního ve volné přírodě nikdy neviděla. V České republice totiž patří mezi kriticky ohrožené druhy živočichů.

Populace plchů zahradních klesají především z důvodu úbytku jejich přirozeného prostředí. V ČR se vyskytují v západních a severozápadních Čechách, západním okraji Brd, Šumavě a v CHKO Labské pískovce. Na Moravě byl prokázán poslední výskyt v 80. letech minulého století,“ informovala Zoo Zlín na svém webu.

Prvních sedm mláďat

V červnu 2024 byla do Zoo Zlín přivezena z Varšavské zoo první 3 chovná zvířata, která byla umístěna do nové expozice v chovatelském zázemí. O měsíc později chovatele čekalo milé překvapení v podobě 7 narozených mláďat.

V letošním roce čekáme na příchod dalších dvou chovných skupin z holandské zoo v Amsterdamu, kde se na chov plchů specializují,“ pokračovala zlínská zoo.

Vypuštění v Bílých Karpatech

Hlavním cílem celého projektu je návrat plchů zahradních do volné přírody na Moravě. Jako ideální oblast pro vypouštění byla ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky vybrána CHKO Bílé Karpaty.

Samotné vypouštění bude probíhat v několika etapách. Nejprve bude třeba ve vybraných lokalitách zbudovat aklimatizační voliéry, kde si zvířata budou na dané prostředí zvykat. Následně pak vybraní jednici budou označení sledovacím zařízením, díky kterému budeme monitorovat jejich pohyb po vypuštění do volné přírody,“ dodali zlínští chovatelé s tím, že sledovací zařízení váží pouhé dva gramy.

Zobrazit fotogalerii >>