Zlínská zoo pomáhá sýčkům v návratu do volné přírody. Ptáky označené vysílačkou vypouští u Napajedel

Foto: archiv Zoo Zlín
ZLÍN – Sýček obecný patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice, jeho celková populace je odhadována na méně než 100 párů. To je hlavním důvodem, proč se zlínská zoo dlouhodobě snaží populaci této drobné sovy posilovat.

Ačkoli ještě na začátku minulého století byl sýček naší nejběžnější sovou a jeho populace čítala několik tisíc až desítek tisíc párů, dnes patří mezi nejohroženější druhy. Jeho stavy dlouhodobě velmi razantně klesají a podle zdrojů z České společnosti ornitologické žije v současné době na našem území už méně než stovka párů.

Hlavní příčinou tak dramatického poklesu jsou především dlouhodobé změny v kulturní krajině. Sýčkovi vyhovuje pestrá skladba krajiny s pastvinami, kosenými loukami a menšími políčky, která mu umožňuje lov drobné kořisti. Takových ploch však razantně ubývá,“ informovala zlínská zoo na svém webu s tím, že velkým problémem je také nedostatek hnízdních příležitostí, predátoři a intenzivnější silniční doprava.

Zlínská zoo se do snahy posílit volně žijící populace sýčků zapojila již před několika lety. Její zaměstnanci společně s ornitology a vysokoškolskými studenty již od roku 2015 pravidelně vypouští sýčky v areálu napajedelského hřebčína.

Téměř všichni vypuštění ptáci byli označeni vysílačkou, díky které je i po vypuštění můžeme sledovat a získávat aktuální informace o tom, jak se jim daří,“ uvedla Zoo Zlín.

V roce 2023 však v napajedelském hřebčíně došlo k ukončení pastevního chovu koní. Následné přerůstání vegetace na pastvinách mohlo za úbytek potravy pro sýčky, kteří nejsou schopni získávat potravu ve vysoké trávě.

Navzdory této vzniklé překážce nás sýčci příjemně překvapili a poprvé obsadili dvě námi instalované hnízdní budky. V každém z párů byl jeden ze sýčků vypuštěných našimi pracovníky, jejich partneři byli z divoké populace. Oba páry snesly vejce, ale pouze v jedné budce se vylíhlo mládě. V rámci napajedelského hřebčína se jedná o jedno z prvních doložených hnízdění,“ přiblížila úspěch zlínská zoo.

Loni na podzim pak zaměstnanci zlínské zoo vypustili ve stejné lokalitě další čtyři sýčky, které označili vysílačkami.

Někteří z vypuštěných ptáků se usadili v blízkosti vypouštěcí klece, většina z nich však byla vytlačena rezidentními ptáky do větší vzdálenosti. Jeden z vypuštěných sýčků byl dokonce zabit původními ptáky,“ informovala zoo.

Pracovníci zlínské zoo se proto domnívají, že kapacita dané oblasti je již zaplněna, a proto se v příštích letech zaměří na jiné lokality v blízkosti Napajedel.

Jedním z našich cílů pro rok 2024 je zajistit alespoň částečné sečení trávy na vypouštěcích lokalitách, abychom vypouštěným sýčkům usnadnili lov jejich přirozené potravy. Situaci budeme i nadále sledovat pomocí telemetrie a fotopastí,“ dodala Zoo Zlín.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x