Zlínská zoo ukázala po více než půl roce malé vydrýsky

ZLÍN - Narodila se sice loni v říjnu, ale až teď je mohou návštěvníci vidět ve venkovním výběhu. Řeč je o třech vydřích mláďatech, která chová v České republice pouze Zoo Zlín.

Na první pohled je vydra takové malé, tiché zvířátko. Měli byste je ale vidět ráno v době krmení. To se všechny natěšeně seběhnou a hlasitě se dožadují dalšího kousku čerstvé ryby!

„Dřív tato expozice, kde jsou dnes vydry, sloužila lvům. Všechno se to pohnulo. Tam, kde se dříve chovaly gorily, jsou dnes ptáci. Mám radost z toho, že jdeme trochu jinou cestou než běžné zoologické zahrady, a ty vydry nám to třeba takto oplácí,“ říká s úsměvem ředitel zlínské zoo Roman Horský.


Možná právě proto se zoo podařil tento výjimečný odchov, který je opravdu náročný. Zásadní problém představuje vysoká úmrtnost mláďat krátce po jejich narození. Právě proto Zoo Zlín tři přírůstky z loňského října doposud tajila.


„Za loňský rok to byl nejvýznamnější odchov a jsme na to pařičně hrdí. Není to významné jenom pro zlínskou zoologickou zahradu, ale i pro všechny české a slovenské zahrady. My jsme v podstatě jediní, kdo tento druh chová a prezentuje. Náš chov vyder je součástí Evropského chovného programu,“ dodává ředitel zoo s tím, že vloni se v programu podařilo odchovat pouze 16 mláďat včetně těch zlínských.

Rodičovský pár, sedmiletá samice Mora a desetiletý samec Dagget, se projevili jako svědomití rodiče. Malé vydry se po tříměsíční březosti samice rodí slepé a zcela bezbranné, oči otevírají až ve věku kolem 45 dnů. „Chovatelé do expozice přistupovali pouze při krmení, aby vydří rodinu co nejméně rušili. Díky instalovaným kamerám jsme mohli pravidelně kontrolovat, zda mláďata prospívají a přibírají na váze,“ přiblížil významný odchov Roman Horský.

Vydrýsci se zatím mají čile k světu a velikostně už téměř dohnali své rodiče, jsou jen o něco drobnější. Ideální čas pro pozorování je každý den v 10:45. V tuto hodinu je totiž chovatelé krmí ve venkovní expozici. Na jejich jídelníčku dominují drobní kapříci a plotice. Každý den jich spořádají více než deset kilogramů.

Na video z bujarého krmení vydří rodinky se můžete podívat na začátku článku.

--> --> --> --> -->