Zlínská ZOO přináší smutné zprávy. Na Štěpána zemřel jaguár Danny

foto: ZOO Zlín
ZLÍN – Zlínská ZOO přichází se smutnou zprávou. V pondělí 26. prosince našli chovatelé samce jaguára amerického Dannyho mrtvého.

Samec Danny obýval společně se samicí Yunou nedávno otevřenou expozici Jaguar Trek. V noci z neděle na pondělí ovšem uhlově černá šelma nečekaně zahynula. Následná veterinární pitva ukázala, že příčinou smrti byl strangulační ileus, tedy zaškrcení a zauzlení střev.

Když chovatelé v ranních hodinách 26. prosince přišli do budovy, nalezli jaguára již mrtvého. Danny přitom předchozí den nevykazoval žádné příznaky zdravotních problémů. Smrt zvířete tak byla pro ošetřovatele skutečným šokem.

„Veterinární pitva a podrobné vyšetření určily jako příčinu úhynu strangulační ileus, to je zaškrcení a zauzlení střev. Dochází k němu náhodně, může jej způsobit například prudký pohyb zvířete. Podle kamerových záznamů jaguár uhynul v noci z 25. na 26. prosince. Vzhledem k tomu, že se u jaguára neprojevovaly žádné příznaky blížících se akutních zdravotních komplikací, jednalo se o hyperakutní stav, na který jsme nemohli nijak reagovat,“ objasnil Dominik Gregořík, externí veterinární lékař zlínské ZOO.

Pro ZOO je to velká ztráta.

„Nečekaný úhyn samce jaguára nás velmi zasáhl, věřím, že bude chybět i návštěvníkům. Všechno je ještě hodně čerstvé, ale mohu přislíbit, že se budeme snažit získat pro Yunu nového partnera. Již jsme kontaktovali koordinátora chovu jaguárů amerických. A také nám v současné době velmi pomáhá radostná událost u medvědů pyskatých. Samice Saraswathi dva dny před Štědrým dnem porodila své druhé mládě. Doufáme, že bude při jeho odchovu stejně úspěšná, jako v případě prvního mláděte,“ uvedl ředitel ZOO Zlín Roman Horský.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x