Zlínský kraj vyvěsil na počest sokolů jejich vlajku

Foto: Jiří Balát
ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj uctil Památný den sokolstva, který připadá na 8. října. Vyvěsil před budovou sídla sokolskou vlajku, řekla serveru Zlin.cz mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová.

Památný den sokolstva patří mezi významné dny České republiky od loňského roku a připomíná statečnost sokolských odbojářů. „Památný den sokolstva, který připadá na 8. října, nám má připomenout události roku 1941, kdy zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich rozpustil Českou obec sokolskou. Hitler usiloval o likvidaci organizací vychovávajících k vlastenectví, jejichž členové byli ochotní nasadit svůj život na ochranu vlasti,“ řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

V noci ze 7. na 8. října 1941 vypukla takzvaná Akce Sokol. „Reinhard Heydrich přikázal zatknout asi 1500 významných sokolských činovníků a deportovat je do koncentračních táborů, kde byli vyslýcháni, mučeni a většina z nich přišla o život,“ uvedla Kousalová. Následně Němci Sokol definitivně zakázali, zabavili mu majetek, přesto Sokol v činnosti pokračoval ilegálně. „Celkově bylo během nacistické okupace vězněno téměř 12000 členů Sokola, asi 3500 z nich bylo popraveno či umučeno a mnozí další pak zemřeli na následky zacházení v německých koncentračních táborech a věznicích,“ informovala Kousalová.

Statečnost odbojářů připomněla u příležitosti Památného dne sokolstva řada výstav a pietních aktů pořádaných sokolskými jednotami. Symbolem tohoto významného dne se stala červená kokarda s kovovým znakem Sokola, která je součástí sokolského kroje již od vzniku organizace v roce 1862.

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky.