Medvěd Jiří se přesune z Konopiště do ostravské zoo. Bude tam mít lepší podmínky

Medvěd Jiří. Foto: Státní zámek Konopiště
ZLÍN - Medvěd ušatý, který od roku 2011 obývá zámecký příkop na Konopišti, se přesune na nové místo. Po dohodě zlínské zoo s koordinátorem Evropského záchranného programu pro medvědy ušaté získá nový domov v Zoo Ostrava, kde bude mít k dispozici velký výběh o rozloze 1 hektaru i možnost se v budoucnu zapojit do chovu a reprodukce.

Medvěd Jiří se narodil v roce 2006 v Zoo Zlín. „Náš tehdejší pár medvědů ušatých přivedl na svět potomka ve svých 21 letech, odchov mláděte proběhl bez problémů. Mladého samce jsme následně v roce 2011 v rámci deponace neboli zápůjčky přesunuli na státní zámek Konopiště. Od samého počátku však byl jeho pobyt koncipován jako dočasný,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský.

Národní památkový ústav (NPÚ) obdržel výpověď Dohody o deponaci od Zoo Zlín v úterý 13. srpna.

Výpověď Dohody o deponaci nás překvapila. Zdůrazňujeme, že se jedná výlučně o rozhodnutí vlastníka, nikoli Národního památkového ústavu. NPÚ byl připraven se o tohoto medvěda na Konopišti i nadále se souhlasem vlastníka starat,“ informovala mluvčí NPÚ Blanka Černá.

Jednání s Národním památkovým ústavem o přesunu zlínského medvěda ze zámku Konopiště se však podle ředitele zlínské zoo Romana Horského rozběhla již v roce 2023.

V souvislosti s avizovaným ukončením chovu medvědů v zámeckých příkopech do roku 2030, které Národní památkový ústav oficiálně zveřejnil letos v červnu, jsme byli NPÚ pobídnuti, abychom pro medvěda našli nové zařízení. Ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu medvědů ušatých jsme tak vše začali intenzivně řešit. Přesuny zvířat mezi zoologickými zahradami jsou totiž naprosto běžné, ať už v rámci evropských nebo světových zoo. Navíc i přes veškerou péči, kterou na Konopišti medvěd dostával, se u něj začaly projevovat symptomy stereotypního chování,“ řekl ředitel Roman Horský.

Ačkoliv tento druh medvěda chová více než dvacítka evropských zoo, najít odpovídající prostor, případně s možností zapojení do chovu, může trvat měsíce i roky.

Shodou okolností se jej podařilo získat nyní v ostravské zoo. Samec medvěda ušatého bude obývat téměř hektarový lesní výběh, ve srovnání se současným výběhem o rozloze 265 metrů čtverečních to bude znamenat skutečně zásadní zlepšení životních podmínek,“ přiblížil Horský.

V Zoo Ostrava chovají medvědy ušaté od roku 1991. V minulosti obýval medvědí pár starý betonový výběh, v roce 2010 se přestěhoval do nově vybudovaného expozičně-chovatelského komplexu Čitván, který splňuje nejnáročnější kritéria. Nabízí nejen obrovskou rozlohu, ale také dostatek přírodních úkrytů, odpočinkových míst či vodní plochu.

Naší prioritou je pro všechna chovaná zvířata zajistit ty nejlepší chovatelské podmínky, maximální pohodu a zapojení do chovu. Nevidíme jediný důvod, aby náš samec medvěda ušatého zůstal v malém výběhu, když mu můžeme zajistit nadstandardní zařízení. Medvědi ušatí se v lidské péči dožívají až 30 let, s velkou pravděpodobností se tak náš samec zapojí i do chovu a reprodukce. Přesun medvěda do ostravské zoo je správné rozhodnutí, plně si za ním stojíme,“ zdůraznil Roman Horský.

Začátkem července 2024 musela být v ostravské zoo ze zdravotních důvodů utracena stará samice, která se narodila v roce 1989. V Ostravě nyní zůstává osmadvacetiletý samec. V zoologických zahradách sdružených v Evropské asociaci zoo a akvárií žije aktuálně pouhých pět desítek medvědů ušatých, převážná část jejich populace je navíc už poměrně stará. Za posledních 12 měsíců proběhl jediný porod – samice v Zoo Dubaj přivedla na svět dvojčata.

Dovoz mladého samce by mohl pomoci programu/chovu těchto medvědů v lidské péči. Jakmile se dostane do správné tělesné kondice, a pokud by se ho v budoucnu podařilo dopárovat se samicí, mohli bychom se dočkat i mláďat,“ říká ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.

O termínu přesunu medvěda Jiřího z Konopiště do ostravské zoo se ještě bude jednat.

NPÚ bude usilovat o to, aby k přesunu zvířete nedošlo ještě před koncem hlavní návštěvnické sezony. S chovem dalších medvědů na Konopišti nepočítáme,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Blanka Černá.

Podle ředitele zlínské zoo Romana Horského však přesun medvěda Jiřího nemusí nutně znamenat konec chovu medvědů v příkopu zámku Konopiště.

V rámci zmiňovaného oznámení NPÚ se konopišťský výběh může do roku 2030 stát útočištěm třeba pro medvědy hnědé. Řada je jich chována v nevyhovujících podmínkách, všichni také vnímáme problematickou situaci medvědů hnědých na Slovensku,“ myslí si Roman Horský.

Za třináct let se medvěd Jiří stal na Konopišti doslova ikonou a ředitel zlínské zoo věří, že pro něj pracovníci zámku chtěli vždy jen to nejlepší.

Vážíme si toho, že o medvěda bylo v rámci možností pracovníků zámku Konopiště dobře postaráno. V této souvislosti by tak měli spíše uvítat, že medvěd bude nyní žít v naprosto špičkovém prostorném výběhu a že jednou třeba bude mít i svoje potomky. A věříme, že takto to bude vnímat i široká veřejnost,“ dodal Roman Horský.