Zlínský zámek, nejstarší budova ve městě, má za sebou první část rozsáhlé rekonstrukce podle vítězného návrhu architekta Pavla Mudříka, rozdělené na několik samostatných etap. Ta první, která skončila v minulých dnech a trvala od poloviny loňského července, se dotkla výměny okenních a dveřních výplní.
„Ve čtyřech etážích historické a památkově chráněné budovy je více než 130 oken, jež nově splňují nároky na tepelné úspory a zároveň svým vzhledem zapadají do podoby historické budovy,“ sdělil primátor Jiří Korec.
Náklady na zahajovací etapu si vyžádaly přibližně 21 milionů korun, přičemž bezmála sedm milionů zaplatila unijní dotace z Operačního programu Životní prostředí. Současně se uskutečnily také úpravy prostor pro příspěvkovou organizaci města Živý Zlín.
„Rádi bychom systematicky pokračovali v dalších etapách, jako zprovoznění restaurace, rekonstrukce společenských sálů a sociálních zařízení. Další plánované změny se týkají obnovy podlah, výměny elektroinstalace, rozvodů vody a kanalizace, vstupních vrat nebo oprav fasády,“ doplnil náměstek primátora pro majetek a rozvojové plochy Pavel Brada.
Zámek nabídne po obnově, která začala v roce 2021 a potrvá několik dalších let, celou řadu novinek. K dispozici bude například nový výtah nebo kontaktní prostor pro návštěvníky.
„Druhé podlaží, kde se nachází sál postavený při rekonstrukci podle architekta Bauera v letech 1904 až 1905, zaplní společenské prostory s obřadní síní a koncertním sálem, jejich náplň bude v gesci Živého Zlína. Součástí zůstane i nadále Galerie Václava Chada. Ve třetím podlaží získá prostory muzeum historie Zlína a Kancelář architekta města Zlín,“ upřesnil tiskový mluvčí Zlína Tomáš Melzer.
Poslední, dosud nevyužívané podlaží, bude podle zlínské radnice zřejmě obnoveno až na závěr rekonstrukce.