Zlínský zámek čekají velké změny. Postupná rekonstrukce potrvá několik let

Foto: Město Zlín
ZLÍN – Zlínský zámek má za sebou první z několika etap rekonstrukce, během které došlo na výměnu okenních a dveřních výplní. Zásadnější změny ho ale v dalších letech teprve čekají.

Zlínský zámek, nejstarší budova ve městě, má za sebou první část rozsáhlé rekonstrukce podle vítězného návrhu architekta Pavla Mudříka, rozdělené na několik samostatných etap. Ta první, která skončila v minulých dnech a trvala od poloviny loňského července, se dotkla výměny okenních a dveřních výplní.

Ve čtyřech etážích historické a památkově chráněné budovy je více než 130 oken, jež nově splňují nároky na tepelné úspory a zároveň svým vzhledem zapadají do podoby historické budovy,“ sdělil primátor Jiří Korec.

Náklady na zahajovací etapu si vyžádaly přibližně 21 milionů korun, přičemž bezmála sedm milionů zaplatila unijní dotace z Operačního programu Životní prostředí. Současně se uskutečnily také úpravy prostor pro příspěvkovou organizaci města Živý Zlín.

Rádi bychom systematicky pokračovali v dalších etapách, jako zprovoznění restaurace, rekonstrukce společenských sálů a sociálních zařízení. Další plánované změny se týkají obnovy podlah, výměny elektroinstalace, rozvodů vody a kanalizace, vstupních vrat nebo oprav fasády,“ doplnil náměstek primátora pro majetek a rozvojové plochy Pavel Brada.

Zámek nabídne po obnově, která začala v roce 2021 a potrvá několik dalších let, celou řadu novinek. K dispozici bude například nový výtah nebo kontaktní prostor pro návštěvníky.

Druhé podlaží, kde se nachází sál postavený při rekonstrukci podle architekta Bauera v letech 1904 až 1905, zaplní společenské prostory s obřadní síní a koncertním sálem, jejich náplň bude v gesci Živého Zlína. Součástí zůstane i nadále Galerie Václava Chada. Ve třetím podlaží získá prostory muzeum historie Zlína a Kancelář architekta města Zlín,“ upřesnil tiskový mluvčí Zlína Tomáš Melzer.

Poslední, dosud nevyužívané podlaží, bude podle zlínské radnice zřejmě obnoveno až na závěr rekonstrukce.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x