Zlínští kriminalisté odhalili skupinu výrobců a dealerů pervitinu

Foto: Policie ČR
ZLÍNSKÝ KRAJ – Síť výrobců a distributorů pervitinu odhalili kriminalisté ve Zlínském kraji, kteří zajistili deset osob. Devět z nich obvinili a čtyři jsou ve vazbě, hrozí jim až deset let vězení, řekla serveru Zlin.cz mluvčí policie Lenka Javorková.

Část lidí policisté zadrželi v Prostějově, Přerově a na Kroměřížsku. U některých museli přizvat jihomoravskou zásahovou službu. „Při zásahu v nenápadném domku v Prostějově přistihli kriminalisté tři muže, kteří právě pervitin vyráběli, ale výrobu dokončit nestihli. Při čtyřech domovních prohlídkách kriminalisté zajistili kompletní varnu pervitinu, velké množství chemických látek a další věci potřebné k výrobě drogy. Zajistili také několik kilogramů sušené marihuany a plynovou zbraň,“ uvedla Javorková.

Krajští kriminalisté během několikaměsíčního prověřování zjistili, že hlavními organizátory výroby pervitinu jsou dva muži z Kroměřížska ve věku 37 a 44 let. „Další osoby se pak na výrobě psychotropní látky různými způsoby podílely, nakupovaly a dovážely chemikálie, laboratorní skla nebo poskytovaly prostory pro výrobu, která probíhala většinou dvakrát týdně na nejméně třech místech, která střídaly,“ řekla Javorková.

Někteří podle ní pomáhali přímo při výrobě tak, že míchali chemikálie, další ze skupiny pak měli za úkol drogu distribuovat především ve Zlínském, ale i Jihomoravském a Olomouckém kraji. „Většina z obviněných jsou uživatelé pervitinu. Trestnou činnost se snažili krýt, byli velmi obezřetní a opatrní, znali standardní metody a postupy policie,“ poznamenala mluvčí.

Dvojice organizátorů má v současné době podle ní zákaz řízení motorových vozidel a z tohoto důvodu využívali k dovozu a převozu materiálů, ale i jejich dovozu na různé schůzky, další členy skupiny.

Vyšetřovatel devět zadržených ve věku od 21 do 56 let obvinil ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. „Jedinou obviněnou ženou v této kauze je jedenadvacetiletá dcera hlavního organizátora, která společně se třemi muži skončila po sdělení obvinění ve vazbě“ řekla Javorková.

Tři z obviněných už byli v minulosti za drogovou trestnou činnost trestáni, další čtyři osoby mají v rejstříku trestů záznamy pro jinou než drogovou trestnou činnost. „Přesné množství vyrobeného pervitinu bude upřesněno znaleckými posudky a následným vyšetřováním, kdy může dojít ke zpřísnění právní kvalifikace,“ zdůraznila mluvčí.

Podle ní celý zásah komplikovala pandemie koronaviru, kvůli které museli zadržení dostat roušky a ochranné pomůcky. U jedné z domovních prohlídek museli mít účastníci ochranný oděv vzhledem ke zdravotnímu stavu zadrženého.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x